K protestům se přidávají lidé napříč společností. V Bělorusku demonstrují lékaři i dělníci
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
I přes policejní násilí v mnoha běloruských městech čtvrtou noc za sebou pokračovaly protesty proti falšování výsledků nedělních prezidentských voleb, které podle volební komise pošesté vyhrál autoritářský prezident Alexandr Lukašenko s více než 80 procenty hlasů. Do původních spontánních protestů se začínají zapojovat lidé napříč společností. Na stranu protestujících se přidala více než stovka lékařů, na protest rezignoval přední moderátor státní televize, ke stávce se odhodlaly i desítky dělníků, objevují se zprávy i o stávkách v dalších podnicích. Lidé v ulicích vytvářejí živé „řetězy solidarity“.
Jediná běloruská nositelka Nobelovy ceny, spisovatelka Světlana Alexijevičová vyzvala Lukašenka k odchodu. Policie během čtvrté noci protestů zadržela dalších 700 demonstrantů, v předchozích dnech bylo zatčených asi 6000. Od čtvrtečního rána lidé v Minsku podle serveru Tut.by vytvářejí živé „řetězy solidarity“ s postiženými policejní brutalitou.
Women all across #Belarus are forming human chains of solidarity. In this video I took a moment ago in #Minsk, they are chanting "We are for peace!" This is also a powerful protest against police brutality. Such rallies are happening in Grodno,Lida,Baranavichy,Zhodzina pic.twitter.com/YEwiNPd4hT
— Hanna Liubakova (@HannaLiubakova) August 12, 2020
„Za účast na nepovolených akcích (policisté) zadrželi asi 700 lidí. Nepokoje v zemi už nejsou hromadné, ale míra agrese proti strážcům zákona zůstává vysoká,“ uvedlo ministerstvo vnitra. Dodalo, že od 9. do 13. srpna bylo „v důsledku protiprávního jednání občanů“ zraněno 103 policistů, z toho 28 muselo být hospitalizováno, napsala agentura TASS.
Několik nezávislých kanálů zpravodajské služby Telegram ve videích ukazovalo, jak lidé v Minsku, Grodně, Brestu a dalších městech požadovali, aby Lukašenko ukončil násilí a odstoupil. Zároveň vzrostla solidarita s demonstranty. V Minsku vystoupila proti násilnostem více než stovka lékařů. Přední moderátor státní televize Jevgenij Perlin kvůli „lžím“ a „násilí“ rezignoval na svou dobře placenou práci, uvedla agentura DPA o dění v noci na čtvrtek.
Wow! Belarusian medics joined the protest in Minsk. Will soldiers be shooting them? pic.twitter.com/fQRt1GPAHo
— Franak Viačorka (@franakviacorka) August 12, 2020
Zaměstnanci běloruské továrny na výrobu nákladních a důlních vozidel Belaz ve čtvrtek několik hodin stávkovali s požadavkem na odstoupení prezidenta Alexandra Lukašenka. Podobné protestní akce solidarity jsou hlášeny i z dalších podniků v celé zemi, informoval zpravodajský server Tut.by. Lidé požadují především spravedlivé volby, odvolání speciálních policejních jednotek a propuštění lidí zadržených během protestů.
Lukašenko je ve funkci déle než 26 let a je považován za posledního diktátora v Evropě, připomněla DPA. Prezidentovi odpůrci naopak vidí vítěze voleb v sedmatřicetileté opoziční kandidátce Svjatlaně Cichanouské, která pod nátlakem úřadů odjela ze země do Litvy.
„Odejdi pěkně,“ vzkázala Lukašenkovi nobelistka
Protesty v Minsku v noci na čtvrtek skončily bez tvrdých srážek mezi demonstranty a policií, příznačných pro předchozí tři noci po prezidentských volbách, tvrdí ruská agentura Interfax. K potyčkám podle očitých svědků přesto docházelo, nepřerostly však v brutální střety. „Tuto noc se policisté v zásadě spokojovali s přítomností na místech, kde se shromažďovali demonstranti,“ uvedla. Demonstranti se podle agentury soustřeďovali u stanic metra a vykřikovali hesla jako „Odejdi!“ a „Věříme, můžeme a zvítězíme!“. Na jednom sídlišti, kde vyrostly barikády, policisté použili slzný plyn, jinde podle svědků stříleli gumovými projektily.
Bývalý velvyslanec Valeryj Capkalo, jemuž úřady nedovolily kandidovat, z ruského exilu vyzval Evropskou unii, aby uznala Cichanouskou prezidentkou. Opoziční Fronta národní spásy, o jejímž vzniku Capkalo informoval ve středu, sdělila na svém kanálu v Telegramu, že začala shromažďovat podklady pro podání žaloby na Lukašenka u Mezinárodního soudního dvoru v Haagu. Dodala, že k tomu již angažovala některé zahraniční právníky, a vybídla ke spolupráci i právníky v Bělorusku.
Stovky podnikatelů v informačních technologiích vybídly Lukašenka k rezignaci pod pohrůžkou odchodu ze země i se svými společnostmi, napsala DPA. Podle videí, jejichž pravost nešlo ověřit, někteří bývalí příslušníci speciálních jednotek kritizující násilí zahodili uniformy či je spálili, protože se pod přísahou zavázali chránit lid, a ne držet Lukašenka u moci.
Čtyřnásobná olympijská vítězka v biatlonu Darja Domračevová vyjádřila na sociálních sítích zděšení nad násilím ve své vlasti a vyzvala speciální policejní jednotky, aby skoncovaly s „nespravedlivou hrůzou v ulicích“.
„Odejdi pěkně, i když se to už nepovede, už se prolila krev. Odejdi, dokud není příliš pozdě, dokud neuvrhneš národ do strašné bídy, do bezedné občanské války. Odejdi,“ vzkázala Lukašenkovi nobelistka Alexijevičová v rozhlasové stanici Radio Svoboda.
Běloruská policie během protestů pozatýkala tisíce lidí, stovky utrpěly zranění. Podle médií o život přišli dva demonstranti. Lukašenko dosud nevyslyšel výzvy opozice a EU k dialogu a za jádro protestů označil nezaměstnané s kriminální minulostí.
Policejní násilí a rozsáhlé zatýkání v Bělorusku ve čtvrtek podle agentury AFP odsoudili lidskoprávní experti OSN. V prohlášení zveřejněném v Ženevě vyzvali mezinárodní společenství k většímu tlaku na vládu v Minsku, aby ukončila násilí vůči občanům, kteří uplatňují svá základní práva.