minisummit a v4

Francouzská vláda kritizuje bojkot minisummitu ze strany zemí V4

minisummit a v4
Francouzská vláda kritizuje bojkot minisummitu ze strany zemí V4

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Mluvčí francouzské vlády očekává, že summit Evropské unie koncem června, věnovaný především imigraci, bude obtížný, a to zejména kvůli „bojkotu“ nedělního minisummitu zeměmi visegrádské skupiny (V4), k nimž patří Česká republika. Mluvčí Benjamin Griveaux to podle agentury AFP řekl rozhlasové stanici Europe 1. Podle AFP se v pracovním dokumentu schůzky mluví o kvótách pro uprchlíky.

„Pokud jde o návrhy francouzského prezidenta (Emmanuela Macrona) ohledně evropského migračního úřadu, ohledně posílení Frontexu (Evropské agentury pro pobřežní a pohraniční stráž)… německá kancléřka (Angela Merkelová) před dvěma týdny své stanovisko upravila,“ řekl mluvčí.

„To bude na programu debat o víkendu i na summitu EU příští týden, který bude obtížný, o tom nemůžeme našim občanům lhát,“ dodal Griveaux.

Kancléřka Merkelová v pátek vyloučila, že by na summitu EU 28. a 29. června, na němž je do značné míry závislé její politické přežití, mohlo být nalezeno evropské řešení problému kolem migrantů.

„Prozatím existují stanoviska, která jsou stále velmi vzdálená,“ poznamenal mluvčí francouzské vlády. Přitom vyjádřil politování nad „pozicí bojkotu“ zemí visegrádské skupiny, kterou tvoří ČR, Slovensko, Maďarsko a Polsko.

Tyto země, které zaujímají tvrdou linii v oblasti přistěhovalectví, se ve čtvrtek rozhodly nezúčastnit se nedělního minisummitu v Bruselu k tomuto tématu. Tím podle AFP znejistily možnost tam dosáhnout konsenzu, který si přejí především Německo a Francie.

Podle provizorního pracovního dokumentu, jež má agentura k dispozici, účastníci nedělní schůzky předpokládají vytvoření „účinného mechanismu solidarity“ s povinnými kvótami přerozdělování migrantů mezi členskými zeměmi unie. To země V4 ostře odmítají.

„Pokud jde o země visegrádské skupiny, které užívají výhod (z členství) Evropské unie, finančně…, což je zcela legitimní, nelze tyto výhody využívat bez respektování základních hodnot a solidarity mezi evropskými zeměmi,“ řekl Griveaux.

,

23. června 2018