Firmy vyžadují očkování, dokonce za něj platí. Povinné testování příliš nezabírá
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Firmy se k návratu povinného testování zaměstnanců staví s různou razancí, v jednom se však shodují: záchyty pozitivních jsou minimální. A to přes to, že se v řadě z nich do pravidelného testování dobrovolně zapojují i očkovaní. Výjimkou ale nejsou ani snahy firem zaměstnance k očkování motivovat, zejména finančně či možností podstoupit očkování u závodních lékařů. V některých případech se z něj však stala i povinnost. Firmám pak své mobilní týmy nabízí například i pojišťovny.
Povinné testování zaměstnanců se po několika měsících vrátilo mezi epidemická opatření ke konci listopadu, pro řadu firem však příliš nezměnilo. Ve snaze udržet v chodu provoz totiž například až třetina průmyslových podniků sdružených ve Svazu průmyslu a dopravy v testování pokračovala dobrovolně. Změnou je však v některých případech přístup k očkovaným, kteří už se neberou automaticky za bezinfekční.
Ačkoliv se tak na ně povinnost nevztahuje, zaměstnavatelé jim často testování umožňují a v některých případech i apelují na to, aby se ho účastnili. V Nošovickém výrobním závodu automobilky Hyundai se tak podle mluvčího Petra Michníka dobrovolně testuje téměř polovina očkovaných. „Z našich 3000 zaměstnanců je plně očkovaných více než 65 %,“ uvedl pro deník Echo24 Michník.
Podobně umožňují na dobrovolné bázi testování očkovaným například Třinecké železárny. Apel a prosba na testování nejen neočkovaných pak přišel například i zaměstnancům v pražské centrále společnosti O2. „Zavádíme plošné testování na Covid-19 nás všech – neočkovaných, očkovaných, tak i těch, kteří onemocnění prodělali,“ stálo v pokynech pro zaměstnance s tím, že od 29. 11., tedy dne povinného ukončení prvního kola testování, už do budovy nesmí neočkovaní (či ti, kteří nemoc neprodělali) bez testu vůbec vstoupit, ať se jedná o zaměstnance, externisty či pouhé návštěvy.
Záchyt pozitivních se ve firmách pohybuje v nízkých hodnotách. Obchody podle Svazu obchodu a cestovního ruchu hlásily po prvním kole plošného povinného testování neočkovaných zaměstnanců nižší záchyty nakažených koronavirem než na jaře, v řádu promile testovaných. Ještě méně záchytů pak bylo v případě testování očkovaných či lidí po prodělání nemoci.
Jen několik jednotlivců odhalilo například testování v Třineckých železárnách, uvedla pro deník Echo24 mluvčí Petra Macková. „Počty pozitivních při plošném testování se nyní pohybují podle očekávání v jednotách týdně,“ dodal k záchytům v Nošovickém závodu Hyundai Petr Michník. Na takový vývoj dopředu upozorňovala Hospodářská komora, podle které si od povinného plošného testování nelze moc slibovat. Už na jaře byl záchyt velmi nízký, v desetinách procenta, uvedla komora dříve.
Výjimkou pak není ani snaha dosáhnout vyšší proočkovanosti mezi zaměstnanci. V některých firmách tak umožňují očkování u závodních lékařů či se snaží zaměstnance motivovat dny volna či finančními příspěvky. „Zaměstnanci mají nadále možnost očkovat se přímo v lékařském centru v areálu firmy a za každou dávku obdrží příspěvek odpovídající čtyřhodinové mzdě a příspěvek na dopravu (dělá to asi 1000-1500 Kč/dávku). Právě zahajujeme očkování třetí dávkou, ale v posledních týdnech jsme zaznamenali i nárůst zájemců o první očkování,“ dodal Michník.
Očkovaní se testují i ve Škodě auto, už od března společnost týdně testuje kolem třiceti tisíc lidí, záchyty se pohybují pod 0,5 %. I tady se tak snaží k očkování nabídnout i jinou motivaci, zaměstnanci mohou získat až dva dny volna či body do benefitního programu. Pro část zaměstnanců je pak očkování přímo nutností. „Společnost Škoda Auto vyžaduje očkování s ohledem na rychle a neustále se měnící situaci v jednotlivých zemích po všech zaměstnancích, kteří odjíždí na zahraniční služební cesty, z důvodu ochrany jejich zdraví. Povinnost očkování se týká také těch zaměstnanců, kteří mají zájem o krátkodobé ubytování v ubytovacích kapacitách značky Škoda,“ uvedla pro deník Echo24 mluvčí Martina Špittová.
Na zvýšení proočkovanosti ve firmách se pak začaly zaměřovat i zdravotní pojišťovny za pomoci mobilních očkovacích týmů. „V následujících čtyřech měsících bude VZP ČR zajišťovat mobilní očkovací týmy, které budou vakcíny podávat přímo ve firmách napříč Českou republikou,“ uvádí na speciálním webu Všeobecná zdravotní pojišťovna s tím, že ke konci listopadu začala nejprve přímo oslovovat větší podniky s více než pěti sty zaměstnanci pojištěnými u VZP, v kterých je nižší než 70% proočkovanost. Týmy zdravotníků na místě očkují i pojištěnce jiných pojišťoven, podávají první, druhé i posilující dávky.
Ministerstvo zdravotnictví v mimořádném opatření uvedlo, že pokud zaměstnanec testování odmítne, musí po celou pracovní dobu nosit respirátor, od ostatních se držet na vzdálenost alespoň 1,5 metru a stravovat se odděleně. To kritizoval Svaz průmyslu a dopravy s tím, že to považuje za nedostatečné a nespravedlivé vůči dalším zaměstnancům. V praxi je to v mnoha firmách podle svazu navíc neproveditelné. Zaměstnavatel musí pracovníka, který se testování nepodrobí, nahlásit příslušné krajské hygienické stanici. To ale neplní preventivní ani represivní funkci, uvedl svaz dříve.