Elektronická evidence tržeb

Zájem o Účtenkovku klesá, stát přesto vyplácí výhry za desítky milionů

Elektronická evidence tržeb
Zájem o Účtenkovku klesá, stát přesto vyplácí výhry za desítky milionů

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Zájem o účtenkovou loterii, která má mezi lidmi zpopularizovat EET, postupně klesá. Do prvního kola se přihlásilo 452 tisíc hráčů, do posledního 394 tisíc. Stoupá ale počet zaregistrovaných účtenek. Slosování devátého kola se koná v neděli. Ročně plánuje ministerstvo financí vyplatit výhry za 64,8 milionů korun. Mezi kritiky EET má Účtenkovka pověst nástroje buzerace podnikatelů a živnostníků.

Nejvíce hráčů se zaregistrovalo do slosování loni v listopadu, 478 000. Od té doby počet zaregistrovaných hráčů do jednotlivých kol klesá. Do posledního osmého kola se zaregistrovalo 394 tisíc soutěžích, uvedl resort financí. Ten zavedl v červnu v rámci účtenkové loterie k EET možnost zaregistrovat účtenku pomocí QR kódu. Nově tak bude stačit na účtenku opatřenou QR kódem namířit mobilní telefon či tablet a všechny údaje potřebné pro registraci účtenky se načtou po jednom kliknutí.

Obdoba Účtenkovky funguje například v Polsku, Slovensku, Slovinsku a Chorvatsku. I zde se projevil pokles zájmů po spuštění losování. V Polsku běžela Narodowa loteria paragonowa od října 2015 do března 2017. První měsíc poslali Poláci ke slosování 17 milionů účtenek, na samém konci už to nebylo ani pět milionů měsíčně.

Slosování loterie se koná každý 15. kalendářní den v měsíci. První výhra je milion korun, druhá automobil za zhruba 400 000 Kč, třetí 300 000 Kč, čtvrtá 200 000 Kč a pátá 100 000 korun. Dále mohou lidé získat 20 výher po 20 000 Kč, 1000 výher po jednom tisíci Kč a 20 000 výher po stokoruně.

ODS chce EET zrušit úplně

Elektronická evidence tržeb zůstává vlajkovou lodí premiéra Andreje Babiše (ANO). V opozici se ale rodí návrhy, které by EET zrušily, nebo zmírnily. Padají ale pod stůl. Naposledy sněmovna v červnu zamítla hlasy ANO, komunistů a ČSSD návrh sedmi desítek poslanců z pěti stran, aby se povinnost elektronické evidence tržeb vztahovala pouze na registrované plátce daně z přidané hodnoty. Návrh předložili poslanci Pirátů znovu.

„Nevidím důvod, proč by například malé vesnické hospody měly být šikanovány systémem EET. V momentě, kdy hostinský otvírá pouze na pár hodin týdně pro několik sousedů, by neměl řešit zbytečnou byrokracii, zavádět internet a podobně,“ uvedl už dříve pirátský poslanec Mikuláš Ferjenčík.

Největší opoziční strana ODS navrhuje kompletní zrušení EET. Se zaváděním EET dlouhodobě nesouhlasí ani TOP 09. „Ukazuje se, že místo, aby podnikatelské prostředí narovnávala, tak jej pokřivuje,“ řekla první místopředsedkyně strany Markéta Pekarová Adamová.

Poslanci by se také měli již přespříští týden zabývat novelou zákona o EET, kterou předložila vláda. Vláda v ní počítá s úlevami pro podnikatele s hotovostními příjmy do 200 000 korun během 12 měsíců, kteří zároveň nejsou plátci DPH a mají nejvýše dva zaměstnance. Od příštího roku by mohli začít evidovat tržby bez připojení k internetu. Museli by využívat speciální papírové účtenky ministerstva financí.

, red

14. července 2018