Slova propaganda a dezinformace je potřeba zařadit do repertoáru při popisu naší domácí politiky

Česká dezinformační válka

Slova propaganda a dezinformace je potřeba zařadit do repertoáru při popisu naší domácí politiky
Česká dezinformační válka

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

V posledním roce se toho hodně napsalo a namluvilo o ruských dezinformacích a propagandě. Prezidentský kandidát Jiří Drahoš vyslovil, že z nich má vážnou obavu. Že by prý mohly ovlivnit prezidentské volby. Je zajímavé, kolik pozornosti věnujeme dezinformacím cizím, když nám tady právě naostro jede jedna z prvních skutečně velkých českých dezinformačních válek. Rozehrávají ji klíčové tuzemské instituce i média. Rozehrávají ji záměrně. Vědí, jaká je pravda. Tu pravdu se ale snaží dezinterpretovat a dezinformovat o ní veřejnost. Zastřít ji. Uvést lidi záměrně na informační scestí a v omyl. Dělají to přesto, že vědí, že realita vyleze napovrch doslova během pár hodin.

Minulý týden byl ukázkový. Ministerstvo financí, ovládané tak jako všechna ostatní hnutím ANO Andreje Babiše, dost urputně odmítalo zveřejnit zprávu Evropského úřadu v boji proti podvodům OLAF týkající se dotačního podvodu Andreje Babiše. Pak ve čtvrtek, nejspíš v naději, že tím odrazí oficiální žádosti o svobodném přístupu k informacím podle zákona 106, kde mu končila lhůta, umístilo na webové stránky tři naprosto nic neříkající odstavce. Důsledně se vyhýbající podstatě. Tomu, jestli byl na Čapím hnízdě spáchán dotační podvod.

Naivita a drzost, že tohle někdo přijme a nabude dojmu, že svobodnému přístupu k informacím týkajícím se dotačního podvodu premiéra České republiky bylo učiněno zadost, je zarážející. Doba je ale rychlá a těkavá. Dezinformacím nahrává. První zpravodajské titulky skutečně zněly: Ministerstvo financí zveřejnilo zprávu OLAF. Nikoliv, jak odpovídalo realitě: Ministerstvo financí hraje komedii a manipuluje lidmi. Tři prázdné odstavce vydává za podstatu zprávy OLAF.

Den nato přinesly Lidové noviny z Babišova svěřenského fondu, ovládaného jeho manželkou a právníky, zprávu s titulkem Zpráva OLAF kolem Babiše jen našlapuje. Vytváří dojem, že autoři zprávu OLAF četli a o Babišově dotačním podvodu se tam přímo nemluví. Už když ji posílali do tiskárny, museli vědět, že tato jejich dezinformace okamžitě praskne. Od pátečního rána mohli totiž jít nahlédnout do zprávy na policii poslanci mandátového a imunitního výboru.

Dva z nich, profesí právníci, schopní se orientovat v právnické angličtině, si přivstali. Sociální demokratka Kateřina Valachová dorazila na policii již v osm hodin. Hodinu po ní šéf klubu Pirátů Jakub Michálek. Oba shodně konstatovali, že závěry OLAF fakticky kopírují ty, k nimž došla česká policie. Dezinformace Babišových sluhů z ministerstva financí a Lidových novin byly rozmetány během pár hodin. Když je ti sluhové vypouštěli, museli vědět, že se to stane. Přesto jim loajalita k Šéfovi velela udělat, co je v jejich silách.

Michálek to popsal přesně a jasně. „Ministerstvo financí ČR a Lidové noviny šíří dezinformace týkající se zprávy OLAF. Na webu Ministerstva financí ČR nejsou zveřejněny závěry zprávy OLAF, ale pouze úvodní odstavec doprovodného dopisu s žádostí o vynětí peněz z programu EU. Zpráva OLAF skutečně podrobně popisuje a na 48 stránkách dokládá podezření ze zneužití peněz EU, nesrovnalosti a podvodu a cituje v závěru ustanovení o dotačním podvodu v českém trestním zákoníku jako vhodný postup pro orgány ČR. OLAF tedy dává za pravdu české policii a vyvrací obhajobu premiéra Babiše, že to je účelovka. Nechci vynášet důvěrné informace, ale cítím jako svou občanskou povinnost dát lidem alespoň základní objektivní informace, když se na ně valí propaganda premiéra, který současně vlastní jedny z nejvýznamnějších novin v zemi.“

Tomu se říká smysluplná opoziční práce a služba lidem, kteří se nechtějí nechat balamutit. Nakonec i Jaroslav Faltýnek, který podle svých slov zprávu OLAF stále nečetl a žádá si její český překlad, tvrdí, že bruselští a čeští vyšetřovatelé na Čapím hnízdě spolupracovali.

Slova propaganda a dezinformace je potřeba zařadit do repertoáru při popisu naší domácí politiky. Třeba Jiří Drahoš, který projevil takovou obavu z propagandy a dezinformací z dovozu, by se toho tématu mohl ve finiši kampaně ujmout.