Kvalita života

Lepší než Vegas, horší než Brno. Kvalita života v Praze padá a padá

Kvalita života
Lepší než Vegas, horší než Brno. Kvalita života v Praze padá a padá

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Město s nejvyšší kvalitou života v Česku je Brno. Praha se propadla v žebříčku serveru Numbeo o tři desítky míst níže na sedmadevadesátou pozici oproti minulému roku. Druhé největší město ČR je na žebříčku o osm míst před pražskou metropolí. Brno tak kromě Prahy předběhlo i Chicago, Honolulu nebo Montreal.

Žebříček respektovaného serveru sbírá data o městech od roku 2012. Ve stejném roce měla také Praha nejlepší výsledky, kdy v porovnání se světovými městy obsadila osmadvacátou pozici. Od té doby klesá a klesá stále níž. Oproti tomu Brno se před Prahou v žebříčku kvality života pohybuje už od roku 2016.

Pořadí v žebříčku se vypočítává na základě sedmi kritérií. Server sleduje bezpečnost, cenu nemovitostí, index spotřebitelských cen, kupní sílu, úroveň zdravotní péče či čas strávený v dopravě. Od roku 2016 se zaměřuje i na míru znečištění ovzduší.

Brno tak Prahu poráží jak v kupní síle či úrovni zdravotní péče. V míře znečištění ovzduší se Praha pohybuje na slušném 66. místě, přičemž Brno je až o čtyřicet příček horší.

Velký rozdíl je také v ceně nemovitostí, kde je Praha na 196. místě z 226 hodnocených měst. Horší jsou v žebříčku pouze města jako Londýn, Moskva, Lisabon, Baku či Paříž.

V kategorii bezpečnosti ale Praha obsadila 191. místo. Jako nejbezpečnější jsou brána města Quebec, Dauhá a Abú Zabí.

Brno v žebříčku vede před Prahou také v čase stráveném v dopravě. Druhé největší české město obsadilo 15. pozici. Praha je přitom na 100. místě. Méně času v dopravě než v Praze tak podle žebříčku strávíme v Berlíně, Bruselu, Helsinkách, Barceloně, Amsterodamu či v Hanoji.

Města s nejvyšší životní úrovní

1. Canberra, Austrálie
2. Eindhoven, Nizozemsko
3. Raleigh, USA
4. Adelaide, Austrálie
5. Curych, Švýcarsko
6. Madison, USA
7. Brisbane, Austrálie
8. Wellington, Nový Zéland
9. Columbus, USA
10. Charlotte,USA

Jako město s nejvyšší životní úrovní je australské hlavní město Canberra. Za ním se umístil nizozemský Eindhoven či Raleigh ze Severní Karolíny. Na opačném místě Dháka, Lagos a s nulovou hodnotou uzavírá žebříček Caracas ve Venezuele.

Jiný žebříček poradenské společnosti Arcadis hodnotí Prahu jako třiadvacáté nejlepší město v Evropě pro život a podnikání. Žebříček je vypracován na základě tří kategorií, konkrétně lidí, podnikání a dlouhodobě udržitelného rozvoje.

Praha přední místo obsadila kvůli množství zeleně. Oproti tomu je problémem dopravní situace. Na zlepšení by se promítlo i zpracování odpadních vod. Praha je i přes tyto nedostatky druhým nejlepším městem pro život a podnikání ve střední a jihovýchodní Evropě.

První místo v žebříčku patřilo Londýnu. Druhou a třetí pozici obsadil Stockholm a Edinburgh.

,

18. ledna 2019