Lepší než Vegas, horší než Brno. Kvalita života v Praze padá a padá
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Město s nejvyšší kvalitou života v Česku je Brno. Praha se propadla v žebříčku serveru Numbeo o tři desítky míst níže na sedmadevadesátou pozici oproti minulému roku. Druhé největší město ČR je na žebříčku o osm míst před pražskou metropolí. Brno tak kromě Prahy předběhlo i Chicago, Honolulu nebo Montreal.
Žebříček respektovaného serveru sbírá data o městech od roku 2012. Ve stejném roce měla také Praha nejlepší výsledky, kdy v porovnání se světovými městy obsadila osmadvacátou pozici. Od té doby klesá a klesá stále níž. Oproti tomu Brno se před Prahou v žebříčku kvality života pohybuje už od roku 2016.
Pořadí v žebříčku se vypočítává na základě sedmi kritérií. Server sleduje bezpečnost, cenu nemovitostí, index spotřebitelských cen, kupní sílu, úroveň zdravotní péče či čas strávený v dopravě. Od roku 2016 se zaměřuje i na míru znečištění ovzduší.
Brno tak Prahu poráží jak v kupní síle či úrovni zdravotní péče. V míře znečištění ovzduší se Praha pohybuje na slušném 66. místě, přičemž Brno je až o čtyřicet příček horší.
Velký rozdíl je také v ceně nemovitostí, kde je Praha na 196. místě z 226 hodnocených měst. Horší jsou v žebříčku pouze města jako Londýn, Moskva, Lisabon, Baku či Paříž.
V kategorii bezpečnosti ale Praha obsadila 191. místo. Jako nejbezpečnější jsou brána města Quebec, Dauhá a Abú Zabí.
Brno v žebříčku vede před Prahou také v čase stráveném v dopravě. Druhé největší české město obsadilo 15. pozici. Praha je přitom na 100. místě. Méně času v dopravě než v Praze tak podle žebříčku strávíme v Berlíně, Bruselu, Helsinkách, Barceloně, Amsterodamu či v Hanoji.
1. Canberra, Austrálie
2. Eindhoven, Nizozemsko
3. Raleigh, USA
4. Adelaide, Austrálie
5. Curych, Švýcarsko
6. Madison, USA
7. Brisbane, Austrálie
8. Wellington, Nový Zéland
9. Columbus, USA
10. Charlotte,USA
Jako město s nejvyšší životní úrovní je australské hlavní město Canberra. Za ním se umístil nizozemský Eindhoven či Raleigh ze Severní Karolíny. Na opačném místě Dháka, Lagos a s nulovou hodnotou uzavírá žebříček Caracas ve Venezuele.
Jiný žebříček poradenské společnosti Arcadis hodnotí Prahu jako třiadvacáté nejlepší město v Evropě pro život a podnikání. Žebříček je vypracován na základě tří kategorií, konkrétně lidí, podnikání a dlouhodobě udržitelného rozvoje.
Praha přední místo obsadila kvůli množství zeleně. Oproti tomu je problémem dopravní situace. Na zlepšení by se promítlo i zpracování odpadních vod. Praha je i přes tyto nedostatky druhým nejlepším městem pro život a podnikání ve střední a jihovýchodní Evropě.
První místo v žebříčku patřilo Londýnu. Druhou a třetí pozici obsadil Stockholm a Edinburgh.