Radnice kritizují metropolitní plán. „Je to mrtvé miminko“, tvrdí Humplík
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Metropolitní plán narazil o Pražanů na velký odpor. Z jednotlivých městských částí přišly stovky připomínek, které se vyjadřují k návrhu nového územního plánu. Radnice uvádějí, že největšími problémy jsou nejasné terminologie či podoby výškové regulace. „Z metropolitního plánu jsem rozpačitý, myslím si, že takto důležitému dokumentu by měla být věnována mnohem větší pozornost a péče ze strany magistrátu, nemělo by k němu být přistupováno pouze tak, že si nějaký politik „odškrtne“ splněný úkol a předloží ke schválení polotovar,“ řekl pro Echo24 starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09). Zastupitel Filip Humplík (ODS) pak přirovnává plán k „mrtvému miminku“.
Kritika však nezaznívá jenom z radnic jednotlivých městských částí. Plán je v nelibosti také u památkářů z Národního památkového ústavu nebo ze spolků Arnika, sdružení AutoMat nebo společnosti České přístavy. Připomínky se pak na magistrátu budou řešit dlouhou dobu. Při projednávání na zastupitelstvu musí každou zásadní připomínku řešit zvlášť. Pokud jde o připomínky jednotlivců či společností, tak se mohou schvalovat hromadně na doporučení magistrátních úředníků.
Nejvíce kritizovanými částmi metropolitního plánu jsou jak celkové nastavení dokumentu, tak navržená podoba konkrétních lokalit. „Naše radnice obdržela od obyvatel Prahy 6 bezmála 5000 obecných podnětů. Konkrétních a reálných podnětů se sešlo kolem pěti set. Nejvíc podnětů přišlo k navržené výstavbě podél Evropské třídy směrem k Šárce, ta byla od počátku zásadně odmítána. Metropolitní plán je ošemetný, nestanoví totiž jednoznačná pravidla pro rozvoj území, což umožňuje jeho různorodý výklad. Neobsahuje žádné regulace a je možné, že nebude ani v souladu se zásadami územního rozvoje a další legislativou,“ řekl pro Echo24 starosta Prahy 6 Ondřej Kolář. Šestý pražský obvod pak na magistrát odeslal dokument s 229 stranami.
Kolář také zmiňuje, že terminologie dokumentu je nejasná a není v souladu se stavebním zákonem. „Z metropolitního plánu jsem rozpačitý, myslím si, že takto důležitému dokumentu by měla být věnována mnohem větší pozornost a péče ze strany magistrátu, nemělo by k němu být přistupováno pouze tak, že si nějaký politik „odškrtne“ splněný úkol a předloží ke schválení polotovar,“ řekl dále Ondřej Kolář.
Připomínky k metropolitnímu plánu mohli občané Prahy posílat na radnice pouhý měsíc do 26. července. S tím nesouhlasí pražský zastupitel za ODS Filip Humplík. „Metropolitní plán není v zásadě špatný. Chápu, že se každá městská část chce vyjádřit. Co mě osobně vadí je, že se k tomu mají občané vyjadřovat přes prázdniny. To mi nepřijde normální. Zastupitelstva pak nejsou naplněná v jednotlivých městských částí. Za druhé mi vadí, že se z toho stalo politikum. Nyní se nebavíme o tom, co je správné a co ne. V současné době je debata, zda je to levicové nebo pravicové. V tu chvíli ztrácíme nadhled a koruna toho je, že pan Hlaváček kandiduje za TOP 09 na magistrát,“ řekl pro Echo24 Filip Humplík.
Pražský zastupitel tak připomněl situaci okolo bývalého ředitele Institutu plánování a rozvoje Prahy (IPR) Petra Hlaváčka, který byl odvolán Adrianou Krnáčovou. Hlaváček se poté stal předsedou Rady. Kvůli sporům byl odejit také autor nového plánu Roman Koucký, který se však do čela týmu znovu vrátil po vyhraném výběrovém řízení.
Připomínky k návrhu
Připomínky, které přišly od občanů budou projednány v rámci prvního kola. Poté bude následovat kolo druhé, které by se mělo konat nejdříve v roce 2020. V současnosti se počítá s tím, že plán bude platit v roce 2023. Původní návrh však počítal s rokem 2020. „Já jsem kritizoval Hudečka, že to udělal špatně. Zároveň jsem se mu ale omluvil, když to Adriana Krnáčová předala Martinu Stropnickému, který to pohřbil. V dnešní době je to mrtvé miminko. Je to odsunuté na další roky dopředu, tuším že až na šest nebo osm let. Rozhodovat o tom tak nebude ani příští říjnové zastupitelstvo,“ řekl Filip Humplík.
Čtěte také: „Sídliště jsou tikající bombička. Stárnou, hloupnou a chudnou“
Autor plánu Roman Koucký však nový návrh hájí. „Metropolitní plán je dnes v takové podobě, do které by se za normálních okolností dostal až po projednávání. Zdržení znamenalo poměrně rozsáhlou diskusi, byť ne tu otevřenou podle stavebního zákona, ale zato velmi důkladnou. Myslím, že plán je po metodické stránce hotový… Jestli ale bude společenská objednávka: „zničte ten plán, zakažte stavět v centru, stavte jen nové dálnice, udělejte spoustu rozvojových ploch a vraťte se k bolševickému způsobu plánování“, tak si myslím, že s tím nelze nic dělat,“ řekl v rozhovoru pro Echo24 v dubnu letošního roku.
Dle Kouckého je v plánu jedenadvacet míst, kde by mohla být zástavba vyšší. K tomu se právě staví Pražané skepticky. „Myslím si, že to, co jsme do metropolitního plánu chtěli vložit, v něm je. Nemám rád kompromisy. Definovali jsme úplně jiný pohled na otevřenou krajinu, kde se bez změny plánu může krajina vyvíjet, pokud se jedná o zlepšování ekologické stability. To je důležité. Přesně jsme definovali parky a jejich hierarchii. Bohužel jsme museli převzít zastaralé a chybné prvky Územního systému ekologické stability z nadřazené dokumentace, to je pro Prahu jednoznačná prohra. Ale definovali jsme lokality a jejich charakter a jako první v historii jsme stanovili výškovou regulaci pro celé město. U té nás třeba druhá komise přiměla zamyslet se nad flexibilitou a myslím, že je to ještě lepší než původní návrh,“ řekl v rozhovoru Roman Koucký.