USA poslaly Ukrajině dalekonosné rakety vzduch-země. Slíbily další munici za miliardu dolarů
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Ministerstvo obrany Spojených států oznámilo, že na Ukrajinu poslalo dříve neoznámené protiradarové střely AGM-88 HARM určené k ničení například protiletadlových radarových systémů. Už dříve se na internetu objevily snímky zbytků této rakety, která údajně byla vypálena na ruské pozice. Pentagon neuvedl, kdy a jaký počet těchto střel Ukrajině poskytl, píše stanice CNN. Vláda amerického prezidenta Joea Bidena také oznámila, že poskytne další vojenskou pomoc Ukrajině ve výši jedné miliardy dolarů (24 miliard korun). Její součástí bude zatím největší dodávka raket, munice a dalších zbraní pro ukrajinské síly ze zásob ministerstva obrany.
Náměstek ministerstva obrany Colin Kahl řekl, že rakety odešly jako součást „nedávných balíků“ zbraňové podpory pro Ukrajinu. V posledních pěti balících se nicméně střely HARM oficiálně nevyskytují.
🇺🇸⚡️The first evidence of the use of American AGM-88 HARM anti-radar missiles by Ukraine
— ТРУХА⚡️English (@TpyxaNews) August 7, 2022
Reznikov previously reported that they were included in a new aid package from the US
The launch range is 25-150 km, it is able to calculate the location and hit high-frequency radars pic.twitter.com/xmbEdlGUr5
„Dělali jsme hodně pro to, abychom pomohli ukrajinskému letectvu zůstat ve vzduchu a být bojeschopné,“ řekl Cahl.
Rakety HARM typu vzduch-země mají dolet necelých 50 kilometrů, čímž se řadí mezi dalekonosnější střely, které USA Ukrajině poskytly. Na ukrajinském bojišti mohou být použity například proti ruským protiletadlovým systémům S-400, které ukrajinskému letectvu znemožňují operovat ve velkých částech ukrajinského leteckého prostoru.
Vojenská pomoc USA
Součástí balíku další vojenské pomoci Ukrajině budou rakety pro raketomety HIMARS, tisíce dělostřeleckých granátů, minometné systémy, protitankové střely Javelin a další munice a jiné vybavení. Vojenští velitelé a další američtí představitelé tvrdí, že raketomety HIMARS a dělostřelecké systémy mají zásadní význam v pokračujícím boji Ukrajiny, která se snaží zabránit Rusku v obsazení dalších území.
The Pentagon announced the allocation of additional security assistance to #Ukraine in the amount of $1 billion.
— NEXTA (@nexta_tv) August 8, 2022
The new Pentagon aid package includes additional HIMARS ammunition and 75,000 155mm rounds. pic.twitter.com/KVFijuF0PZ
Americký příslib další vojenské pomoci Kyjevu přichází v době, kdy Rusko podle varování analytiků přesouvá vojáky a vojenskou techniku směrem k jižním ukrajinským přístavním městům, aby odvrátilo ukrajinskou protiofenzivu.
„V každé fázi tohoto konfliktu jsme se soustředili na to, abychom Ukrajincům dodali to, co potřebují, v závislosti na vývoji podmínek na bojišti,“ uvedl náměstek amerického ministra obrany Colin Kahl.
S nejnovějším oznámením činí celková hodnota americké bezpečnostní pomoci Ukrajině od zahájení ruské invaze na konci února devět miliard dolarů.
Nynější balík pomoci umožní rychlejší dodání zbraňových systémů a dalšího vybavení Ukrajině, jelikož půjde o dodávku ze zásob ministerstva obrany.
V posledních čtyřech měsících války se Rusko soustředilo na dobytí Donbasu na východě Ukrajiny, kde proruští separatisté již osm let kontrolují část území jako samozvané republiky. Ruské síly v regionu postupují a zároveň podnikají raketové útoky, aby omezily pohyb ukrajinských bojovníků v jiných oblastech.