Na všech frontách

Macron: Francie letos zůstane zapojená do bojů v Sýrii, na Blízkém východě i v Africe

Na všech frontách
Macron: Francie letos zůstane zapojená do bojů v Sýrii, na Blízkém východě i v Africe

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Francouzská armáda se letos bude dál účastnit bojů v Sýrii a v dalších zemích Blízkého východu i severní Afriky. V projevu na vojenské základně v Toulouse to avizoval francouzský prezident Emmanuel Macron. Oznámené stažení amerických jednotek ze Sýrie podle něj není důvodem k odklonu od strategického cíle, kterým je „vymýcení“ tzv. Islámského státu (IS).

Francie „v nadcházejícím roce zůstane vojensky angažovaná v Levantě v rámci mezinárodní koalice“, citovala agentura AFP francouzského prezidenta, který použil historické označení pro oblast východního Středomoří. Jakékoli ukvapené rozhodnutí o stažení z tohoto regionu by považoval za chybu, protože „boj neskončil“. Mezinárodní koalice by podle Macrona měla IS připravit o veškeré území a zabránit jeho opětovnému vzestupu.

V koalici bojující proti IS má Francie 1200 vojáků, kteří zajišťují letecké údery, dělostřelecké operace nebo výcvik irácké armády, také však podle AFP jde o příslušníky speciálních jednotek nasazené v Sýrii. Tam bojuje francouzská armáda od roku 2015.

Macron dále zdůraznil nutnost nasazení francouzských vojáků v zemích severní Afriky, kde „zkáza islamismu proniká do všech koutů a rozsévá bídu a nedostatek vzdělání“. „Neustoupíme, protože se jedná o budoucnost Afriky, tudíž i o naši vlastní budoucnost,“ řekl.

Francie v zemích Sahelu vede od roku 2014 operaci Barkhane, do které je nyní zapojeno 4500 vojáků. Ti podporují ozbrojené síly Mauritánie, Nigeru, Mali, Burkiny Faso a Čadu a také tamní mírovou misi OSN.

Podle Macrona obnovení míru v saharských státech stále vyžaduje čas, výsledky mezinárodních operací se ale dostavují. „Mnozí vůdci a členové různých teroristických skupin byli vyřazeni z boje, jejich zásobování a logistické operace byly narušeny, dostali jsme je pod tlak v místech, kde si mysleli, že mohou působit zcela neohroženě,“ prohlásil francouzský prezident.

,