Žluté vesty vyšly ve Francii potřinácté do ulic. Demonstrantovi utrhl policejní granát kus ruky
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Po celé Francii se v sobotu stejně jako o předchozích dvanácti sobotách konaly demonstrace příznivců protivládního hnutí žlutých vest. Byly však neorganizované, poznamenané vnitřními rozpory a nejasného rozsahu, napsala agentura AFP. Na pařížské třídě Champs-Élysées se v sobotu kolem poledne podle některých zdrojů sešly tisíce demonstrantů. Nejméně jeden z odpůrců kabinetu byl při potyčkách zraněn před parlamentní budovou Národního shromáždění, informovala AFP. Pařížská policie ohlásila přes 20 zadržených.
O minulých dvou sobotách ochabující hnutí nabralo poněkud na síle. Minulý víkend v celé Francii vyšlo podle ministerstva vnitra do ulic 58.600 lidí, zatímco zástupci hnutí hovořili o 116.000 demonstrantech. Demonstranti si na sebe berou reflexní vesty, které se staly symbolem jejich hnutí.
Ministerstvo vnitra uvedlo, že dnes po celé Francii demonstrovalo 12.000 lidí, z toho 4000 v metropoli. Skutečný počet demonstrantů byl ale zřejmě vyšší, protože nejmenovaní policejní činitelé sdělili agentuře Reuters, že mimo Paříž vyšlo do ulic asi 21.000 osob.
WARNING: GORE (gets graphic starting at the 12 second mark in this video)
— Nick Monroe (@nickmon1112) February 9, 2019
GUY LOST HIS HAND THIS WEEKEND DURING THE PROTESTS #GiletsJaunes #Acte13 #ActeXIII pic.twitter.com/KLs682QBaU
Sobotní akce byly opět rozptýlené po celé zemi. Například v pyrenejském městě Pau se ráno zúčastnilo protestního pochodu kolem 150 lidí, v Angoulême na západě země asi dvě stovky, informoval na svém webu deník Le Figaro. Další shromáždění byla v Lyonu, Bordeaux, Toulouse, Montpellier, Lille, Nantes, Rennes, Caen či v Brestu.
Na pařížské Champs-Élysées se sešlo několik tisíc demonstrantů, kteří se následně vydali k Martovu poli u Eiffelovy věže. Před Vítězným obloukem, který 1. prosince protestující poničili, v sobotu stála dvě vozidla bezpečnostních sil.
Demonstranti provolávali slogany kritizující policejní násilí nebo ministra vnitra Christophea Castanera, jehož kontroverzní návrh zákona proti výtržníkům schválilo nedávno Národní shromáždění. Norma dává prefektům stojícím v čele regionů právo zakázat jednotlivcům účast na demonstracích.
Právě před budovou parlamentu se odehrály potyčky mezi demonstranty a policií, při kterých si jeden aktivista vážně poranil ruku. Policie uvedla, že přišel o čtyři prsty. Agentura AFP píše o utržené ruce. Podle francouzských médií zranění způsobil granát s gumovými peletami používaný k rozhánění davu. Policie to oficiálně nepotvrdila, zároveň ale příčinu zranění neobjasnila. Agentura Reuters s odvoláním na policejní zdroje uvedla, že muž, údahně fotograf žlutýcvh vest, se granát pokusil zvednout.
Demonstranti podle AFP mimo jiné močili na plot kolem rekonstruované budovy a pokusili se svrhnout hrazení chránící vchod do poslanecké sněmovny. Pořádkové síly na to reagovaly slzným plynem.
"Nesmíme polevit, musíme zvítězit, pokud máme v této zemi dosáhnout větší sociální a fiskální spravedlnosti," citovala AFP 63letého demonstranta, který držel transparent s nápisem "Vraťte nám ISF". ISF je zkratka pro solidární daň z bohatství, kterou loni vláda zrušila.
Protest v Paříži byl nicméně většinou hodnocen jako poklidný, ačkoli někteří demonstranti házeli na policisty vše, co měli po ruce, zapálili jeden moped a policejní dodávku a rozbili několik výloh.
Minulý týden se demonstrace soustředily do hlavního města, kde se podle úřadů sešlo na 10.500 lidí. Přívrženci hnutí tak chtěli vzdát poctu zraněným ze svých řad a také demonstrovat jednotu.
Příznivci hnutí žlutých vest protestují proti vládě a prezidentovi Emmanuelu Macronovi každou sobotu od 17. listopadu loňského roku. Původně byl jejich hněv namířen proti plánovanému zdražení pohonných hmot, postupně se ale cíle hnutí měnily. Nyní kritizují žluté vesty mnoho různých aspektů reformní politiky současné vlády.