Šikmá plocha a hledání nového vítěze
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Andrej Babiš zatáhl Českou republiku svým chaosem a neschopností na post největšího covidového losera Evropy. Máme aktuálně nejvíc nakažených na počet obyvatel, nejvíc obětí a zároveň jedno z největších omezení svobody a života vůbec. Jsme v očkování skoro nejpomalejší v Evropské unii, která je nejpomalejší z celého Západu. Na žebříčku covidové odolnosti agentury Bloomberg Covid Resilience Ranking, který porovnává nejlepší a nejhorší místa, kde zažít pandemii covidu, jsme nejhorší z Evropy.
Šikmá plocha chaosu a neschopnosti má jasného viníka a voliči ho vidí. Je jím vláda premiéra Andreje Babiše a všichni, kdo ji drží u moci. Důvěra v politiku je podle aktuálního průzkumu agentury Kantar Trendy Česka pro Českou televizi nejnižší od chvíle, kdy ji začala v roce 2014 měřit. Politickou situaci považuje za dobrou jen 11 procent lidí. Dlouhodobě je přitom spokojených v průměru kolem 30 procent. Razantnější výkyvy přicházejí, když se začne něco dít a politici na ty události musejí reagovat. Samotná krize nemusí znamenat pokles důvěry v politiku, ale naopak silný vzestup. Pokud mají lidé pocit, že to politici zvládli. To bylo vidět před rokem, když se rozjela pandemie čínského koronaviru. V březnu, kdy se objevily v Česku první nakažení a epidemie už se šířila Evropou, stoupla spokojenost s politikou z únorových 37 procent na historicky rekordních 61 procent. V květnu už byla zpátky na 40 procentech a do léta se propadla na 27 procent. Na podzim ještě mírně stoupla na 31 procent. Jako by aspoň část obyvatel dala Andreji Babišovi ještě druhou šanci, že to zvládne.
Nezvládl. Chaos se dál prohloubil. Do toho se přidalo ještě selhání s očkováním. Andrej Babiš začal klesat po šikmé ploše. Sociální demokraté a komunisté, kteří ho drží u moci a jsou za chaos, selhání, oběti na životech a nejdéle zavřené školy v Evropě zodpovědni spolu s ním, už ani neměli kam klesat. Dlouhé měsíce oscilují kolem pětiprocentní hranice vstupu do Poslanecké sněmovny. V aktuálním únorovém průzkumu Kantaru se ČSSD propadla na 4,5 procenta. Komunisté se s tvrdším voličským jádrem drží na 5,5 procenta. Rozdíl je ale na úrovni statistické chyby.
Andrej Babiš se se svým spolkem ANO propadl na 20,5 procenta. Už druhý měsíc ho těsně porážejí Piráti. Tentokrát s 22 procenty. Ti kandidují v předvolební koalici se Starosty a nezávislými (STAN). Dohromady mají na Babiše s 34 procenty velmi pohodlný náskok. Prudký růst koalice K2 je dán především výrazným posílením STAN. Ten by při samostatné kandidatuře získal 14 procent. Porazil by ODS i SPD Tomia Okamury. Koalice Pirátů a Starostů sílí z několika důvodů. Zaprvé se už voliči obou stran s koalicí smířili. Pirátští voliči s ní neměli problém od začátku. Těm od STAN, kteří jsou přelétavější a váhavější, méně fixovaní na svou favorizovanou stranu, trvala aklimatizace o trochu déle. Teď už se ale v koalici cítí komfortně. Starostové momentálně sílí proto, že k nim odcházejí voliči střední generace, kteří dosud byli u Andreje Babiše. Druhá část voličů míří od Babiše k SPD Tomia Okamury. Ke Starostům se ale přesouvají i voliči ODS.
Druhá koalice, nazvaná SPOLU a sdružující ODS, lidovce a TOP 09, by podle aktuálního průzkumu získala 17,5 procenta hlasů. Voliči jednotlivých stran s ní ale nejsou v souladu ani zdaleka tak jako u Pirátů a STAN. Každému šestému voliči vadí, že do toho jdou SPOLU. A řada těch, komu se spojení příliš rozdílných stran nelíbí, se přesouvá právě k Pirátům a STAN.
Pavel Ranocha, který průzkum Kantaru vede, také upozorňuje, že už se začíná objevovat efekt, kdy lidé chtějí být s vítězem. Proto se přidávají se svými sympatiemi k favorizovaným Pirátům a STAN, čímž obě strany dál posilují.
Andrej Babiš správně chápe, proč se ocitl na šikmé ploše. A ví, že jeho jedinou šancí, která ho ještě může zachránit od prudkého pádu, je ukončit epidemii a všechny restrikce s ní spojené co nejrychlejším a nejefektivnějším očkováním. Zatím to ale nevypadá, že je schopen něco takového zorganizovat.