V Dnipropetrovské oblasti se ještě střílí. Česko má letos 400 milionů na obnovu země
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
V době stále zuřících bojů dál pokračují jednání o obnově Ukrajiny. Nejde však jen o situaci po válce, české zastoupení v Kyjevě jedná o plánu na rychlou obnovu, která by měla začít už v podzimních měsících. A to zřejmě i v dříve diskutované Dnipropetrovské oblasti, která přitom sousedí s regiony v centru bojů na východě i jihu země. V letošním roce předpokládá ministerstvo zahraničí pomoc v objemu do 400 milionů korun, říká v rozhovoru pro deník Echo24 náměstek pro řízení evropské sekce resortu Jaroslav Kurfürst.
Jakou formu okamžité pomoci chce Česko v regionu v rámci plánu rychlé obnovy nabídnout?
V současné situaci je naší prioritou stabilizace i s ohledem na návrat uprchlíků. Pro další období identifikujeme projekty obnovy, ve spolupráci s ukrajinskou stranou mapujeme okamžité potřeby, které chceme sladit se schopnostmi Česka, které můžeme nabídnout.
Jak vypadá situace v Dnipropetrovské oblasti, která leží v sousedství regionů, o něž se aktivně bojuje? Je už natolik stabilní, aby v ní mohla začít pomoc?
Jistě jste zaznamenali ruské útoky na cíle v Dnipropetrovské oblasti, což situaci výrazně komplikuje, neznamená to však, že pomoc této oblasti je zcela vyloučena. I zde je třeba vést dialog a hledat takové projekty, které budou mít rychlou a vysokou přidanou hodnotu, budou kontrolovatelné a budou odpovídat našim možnostem.
Jedná se nadále i o tom, že by se Česko na obnově této oblasti podílelo i v „poválečném“ plánu obnovy, nebo jsou na stole zatím i další možnosti?
Za Česko chceme navázat na bohaté kontakty a spolupráci z období před ruskou nelegální agresí, kterou jsme v Dnipropetrovské oblasti rozvíjeli, platí, že zde hledáme možnosti. Zároveň je zřejmé, že rekonstrukce nebude probíhat jen v nějakých vybraných regionech, ale půjde i o spolupráci v různých sektorech, kde má ten který stát expertízu. Česko má mnoho co nabídnout, mimo jiné oblast energetiky, kolejové dopravy, zdravotnictví nebo životního prostředí. Řada věcí v budoucích nástrojích obnovy se bude soutěžit a bude představovat příležitosti pro českou expertízu i naše firmy.
Dá se říci v jakém finančním objemu chce v rámci plánu rychlé obnovy Česko poskytnou Ukrajině pomoc?
V letošním roce předpokládáme, že objem humanitární a stabilizační pomoci bude mezi 300 – 400 miliony Kč. Na další období bychom rádi předběžně počítali s podobnými objemy.
Má se už nyní do pomoci na podzim zapojit také soukromý sektor?
Samozřejmě je zde otázka bezpečnosti a dalšího vývoje, sledujeme bezpečnostní situaci a jsme připraveni s každým podnikatelem komunikovat. Situace na Ukrajině se liší podle regionů – někde by to možné být mohlo, jinde by to nebylo moudré.