Trump o něco blíž znovuzvolení
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Americká volební kampaň už dávno začala. Zatím kandidáti Demokratické strany soutěží mezi sebou o čest vyzvat na souboj Donalda Trumpa. Favoritem primárek je bývalý viceprezident Joe Biden. Podle průzkumů má největší šanci porazit stávajícího obyvatele Bílého domu. Bidenovou výhodou také je, že na rozdíl od ostatních kandidátů se tváří jako americký levičák starého typu, kterému jde hlavně o pracující třídu. Progresivní šílenosti, na kterých založili svou kampaň všichni ostatní, vytrvale ignoroval. Nyní se však dopustil zásadní chyby, která ho sice nemusí stát demokratickou nominaci, ale dává silnou munici Donaldu Trumpovi do hlavního střetnutí.
Biden svou kampaň založil na návratu k normálu. Tváří se jako člověk, který po polarizujícím Trumpově prezidentství dokáže zemi znovu sjednotit a ukončit neustále trvající kulturní války. Problém je, že tuto polarizaci nepohání pouze Trump, ale také levé křídlo demokratů. K otázkám, které nyní hýbou progresivistickou scénou, se proto Biden nevyjadřoval, či je rovnou odmítl. Je tak například proti nepodmíněnému základnímu přijmu, neboť ho považuje za nereálný. Tato taktika mu zatím vycházela. Průzkumy ukazují, že progresivistické výstřelky vadí nejen většině Američanů, ale nejspíše také většině demokratů. Za konzervativní či umírněné se považuje – podle lednového průzkumu společnosti Gallup – 49 % demokratů, za liberální 51 %. Liberální samozřejmě ještě neznamená, že se považují za hard progresivisty.
Pro Bidena mluví i další okolnosti. Je populární mezi bílými dělníky, kteří minulé volby utekli k Trumpovi a zařídili mu ve třech státech těsnou většinu, která ho dostala do Bílého domu. Trumpova popularita je momentálně někde okolo 42 %. Pokud chce zůstat prezidentem, musí svou popularitu zvednout. Nejjednodušší způsob je ukázat, že druhá strana je ještě šílenější než on, jenže proti Bidenovi tato taktika nefungovala. To se nejspíše změnilo v pátek, kdy Biden oznámil, že podporuje zrušení takzvaného Hydeova dodatku.
Hydeův dodatek je zákon poprvé schválený v roce 1976 s podporou obou dvou amerických stran, který zakazuje používání peněz z federálního rozpočtu k financování potratů. Tehdy pro něj hlasoval i relativně nový senátor Biden. Svou podporu pro dodatek zopakoval pokaždé, když se o něm znovu rozhodovalo. Ještě v roce 2008, kdy Biden odešel ze senátu dělat viceprezidenta, panovala shoda na tomto kompromisu.
Od té doby se nálada značně změnila. Progresivisté chtějí další a další rozšiřování potratových práv. Na druhé straně konzervativci se snaží o jejich co největší omezení. Konsenzus, že by potraty neměli financovat daňový poplatníci, tak padl. Podle progresivistů Hydeův dodatek omezuje potratová práva chudých (a často černých) Američanů.
Ještě ve středu, když byl Biden na Hydeův dodatek tázán, tak odpověděl, že ho stále podporuje. Biden je oficiálně katolík a tím též zatím vysvětloval svoji podporu dodatku. Jenže po jeho prohlášení se strhla bouře. Ostatní kandidáti na Bidena začali útočit, že nepodporuje zdraví žen. Levicové servery a noviny začaly psát dehonestační články. Na Twitteru se šikovali aktivisté. Biden tlak neustál, už v pátek svoji čtyřicetiletou podporu dodatku odvolal.
Zdá se, že politicky to nemusí být úplně špatný krok. Něčeho podobného v opačném gardu se dopustil Donald Trump. Ten patřil mezi dlouholeté zastánce potratů. Během kampaně v roce 2016 ohlásil, že změnil názor. Tím si získal podporu evangelíků, kteří patří mezi nejdisciplinovanější republikánské voliče. I jejich nemalou zásluhou vyhrál nominaci a nakonec i volby.
Jenže Trump udělal tento krok dobrovolně, ne po nátlaku. Navíc se nezdá, že Biden by si tímto získal progresivní křídlo strany. Levicoví aktivisté sice tančí nadšením, že donutili Bidena změnit pozici, ale i tak pro ně zůstává podezřelý. Umírněné Biden naopak naštval.
Ještě horší je to pro hlavní střetnutí. Trump nyní může tvrdit: Podívejte se na „umírněného“ Bidena. Tváří se, že je centrista, ale když dojde na lámání chleba, je jasné, kam se přidá. Argument, že Demokratická strana je stranou progresivistů, získal na síle. Trump bude poukazovat na to, že je jedno, kdo je v čele, aktivisté ho nakonec zlomí. Donald Trump se díky Bidenově chybě znovu o kousek přiblížil k opětovnému zvolení.