Křetínského nákupy ve Francii

„Není to ekonomická investice, ale občanská povinnost,“ říká Křetínský o koupi médií

Křetínského nákupy ve Francii
„Není to ekonomická investice, ale občanská povinnost,“ říká Křetínský o koupi médií

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Krátce poté, co český miliardář Daniel Křetínský koupil 49procentní podíl ve francouzském mediálním holdingu Le Nouveau Monde, poskytl rozhovor francouzskému deníku Les Echos. V rozhovoru mimo jiné odmítá, že by hájil ruské zájmy a říká, že investovat do médií byla podle něj jeho občanská povinnost.

Křetínský vlastní Energetický a průmyslový holding EPH i řadu českých médií sdružených do vydavatelství Czech News Center (CNC), do jehož portfolia patří například deníky Blesk nebo Aha! v rozhovoru pro francouzský deníku uvedl, že nákup médií obecně nebere jako investici. „Tisk pro mě není ekonomickou investicí, je to spíše občanská povinnost. Považuji tisk za stěžejní věc pro uchování tradičních hodnot liberální demokracie,“ řekl Křetínský. 

Český podnikatel se pozastavil nad tím, že francouzská média vnímají jeho vstup do mediálního holdingu Le Nouveau Monde s obavami. „Myslím, že musíme udělat rozdíl mezi cizími investory mimo Evropu a pak těmi, kteří jsou z členských zemí Evropské unie. Tohle je případ České republiky. Pokud odmítneme Evropana, pak zpochybňujeme princip evropské integrace,“ řekl Křetínský. Na otázku proč se rozhodl investovat právě do francouzských médií odpověděl, že francouzština je pro něj první cizí jazyk.

„Představují mě jako agenta ruských zájmů, což je naprosto nepodložené. Nebudu hrát protiruskou kartu, to je příliš jednoduché. Jediné spojení mezi EPH a Ruskem je přes plynovod Eustream na Slovensku, který přepravuje ruský plyn,“ řekl Křetínský s tím, že není důvod, proč by měl být považován za „prodlouženou ruku zájmů Kremlu“.

Miliardář také odmítl, že by cílem jeho vstupu na francouzský trh bylo investovat do francouzské energetické společnosti Engie. „Dnes si nedovedu představit situaci, ve které bychom se zajímali o investování do Engie,“ řekl Křetínský a dodal, že je pro něj Engie příliš velký podnik.

Podíl ve francouzském deníku Le Monde prý koupil Křetínský také proto, aby mohl bojovat za spravedlivější systém, co se týče regulace digitálních médií. „Řekněte, nejste médium, když máte internetovou stránku se čtyřmi miliony sledujících? Je čas změnit pravidla hry,“ uvedl Křetínský s tím, že tisk čelí konkurenci ze strany velkých internetových obrů Google, Apple, Facebooku a Amazonu, známých pod zkratkou Gafa. Křetínský dodal, že Česká republika je pro tento boj malé území a jako člen francouzské mediální rodiny bude snad moci tyto myšlenky lépe prosazovat.

Křetínský, který patří mezi nejbohatší Čechy, vlastní kromě Energetického a průmyslového holdingu (EPH) podíl ve vydavatelství Czech News Center (CNC). V nedávné době přes společnost Czech Media Invest, ve kterém má 50procentní podíl, získal francouzský časopis Marianne a dokončuje převzetí podílu v mediální skupině Lagardere Group, která vydává například časopis Elle. Poslední transakcí získal 49 % podíl ve francouzském Le Noveau Monde od francouze Mathieua Pigasse. Do holdingu spadá například známý francouzský deník Le Monde.

tk, red