Vysoká cena elektřiny má své první oběti. Lidé o energii nepřijdou, připlatí si ale víc
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Vysoké ceny energie způsobily nebývalý otřes u dodavatelů v České republice. Končí totiž skupina Bohemia Energy, která zásobovala na 900 tisíc odběratelů ať už elektřinou nebo plynem. Podle analytiků je tento krach důsledkem právě vysokých cen elektřiny, která se zvyšuje již několik měsíců. Odběratelé bez energie nezůstanou, přesto budou muset přejít k jiným společnostem, které nedávno znatelně navýšily své ceny. Nemusí jít navíc o jedinou oběť vysokých cen elektřiny, potíže budou mít v budoucnu zejména menší dodavatelé.
Ještě 21. září skupina Bohemia Energy uváděla, že od listopadu zdraží elektřinu i plyn. Neuvedla však, o kolik ceny vzrostou. Záležet mělo na daném typu energie a na nastaveném tarifu. Skupina tím chtěla reagovat na rostoucí vysoké ceny na trhu s energiemi. Ve středu však přišel obrat a největší dodavatel alternativních energií oznámil svůj konec. Téměř milion zákazníků se tak ocitlo v nejistotě.
Skupina však uvedla, že se lidé nemusejí bát kvůli nedostatku elektřiny či plynu. Zákazníci totiž přecházejí na dodavatele poslední instance, kterých je v České republice pět. Patří mezi ně ČEZ, E-ON, PRE, Pražská plynárenská a innogy. Energii tak mohou zákazníci z Bohemia Energy nakupovat až půl roku od těchto společností.
Analytici však připomínají, že klienti Bohemia Energy si za svůj přechod k jiným společnostem připlatí. „Velcí hráči na trhu s energiemi v čele s ČEZ problémy svých menších konkurentů zjevně předjímali už od minulého týdne, kdy upravili své ceníky výrazně směrem nahoru, ovšem jen novým odběratelům. Například právě ČEZ navýšil své ceny o padesát i více procent,“ řekl hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.
Stejnou tezi uvedl také energetický analytik a investor Michal Šnobr. „Trh s energiemi měl insider info. Změna ceníků a ukončení akvizic smluv ze strany velkých dodavatelů ČEZ,E.ON atd. před týdnem nebyla náhoda. Skoro 1 milion spotřebitelů Bohemia Energy naskočí už do nových ceníků Myslím, že i posunutí celé kauzy za volby do Poslanecké sněmovny není náhoda,“ uvedl Šnobr na svém Twitteru.
Kovanda však upozorňuje, že problémy může mít do budoucna řada dalších zákazníků. Vysoké ceny totiž na trh dopadají tvrdě a může se stát, že zejména malí dodavatelé mohou podobně jako Bohemia Energy zrušit svou činnost. „Extrémně vysoké ceny velkoobchodního plynu a elektřiny, jež se na trhu v EU v době energetické krize ustavují, jsou pro řadu zejména menších dodavatelů nečekané a nemuseli na ně být náležitě připraveni,“ dodal Kovanda. Pád Bohemia Energy také může mít miliardové škody.
Velký dopad pádu Bohemia Energy dopadá také na vládní politiku. Hospodářská komora vyzývá, aby se zřídil neprodleně krizový štáb, který by řešil aktuální situaci na energetickém trhu. Šéf komory Vladimír Dlouhý také řekl, že se měl upravit povinný příspěvek na obnovitelné zdroje energie, kterým přispívá každý odběratel.
Touto cestou chtěl jít také premiér Andrej Babiš, který spolu s ministrem průmyslu Karlem Havlíčkem podobnou úlevu chtěl navrhnout. To se dosud však nepodařilo.
Babiš totiž chtěl domácnostem poskytnout 1250 korun, které by byly kompenzací za vysoké ceny energie. Premiér také uvedl, že by se příspěvek mohl dostat do 4,3 milionu domácností. Stát by to vyšlo na 5,4 miliardy korun. To však sliboval před volbami. Od té doby se k tématu ani Babiš, ani Havlíček nevrátili.