„Prolezl bych záchodem a dal Macronovi do tlamy.“ Pokračuje festival v Cannes
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Politika se dostane ledaskam, i na tiskovou konferenci k uvedení nového snímku na filmovém festivalu v Cannes. Právě tam se totiž jeden z herců Pio Marmaï pustil do francouzského prezidenta Emmanuela Macrona. Marmaï není spokojený s tím, jak hlava státu Francii vede, podle svých slov by byl ochoten do Elysejského paláce prolézt i potrubím a dát Macronovi do huby.
Marmaï v Cannes propaguje film La Fracture, který pojednává o protestech takzvaných žlutých vest, jež především v roce 2019 plnily francouzská náměstí. Herec tam ztvárňuje jednoho z demonstrantů, který se při střetech zraní.
Jeden z novinářů mu na festivalu při veřejné z diskuzi nicméně položil otázku, zda by nechtěl něco vzkázat politické reprezentaci. Marmaï zprvu odmítal, prohlásil, že „nemá moc co říci“ a že nechce nikoho „školit“. Poté se však rozpovídal. „Macron, chtěl bych k němu prolézt i toaletou a potrubím a dát mu do huby. Tak trochu jako každý jiný,“ prohlásil. „Kdybych měl Macrona před sebou, řekl bych mu: kámo, tam, sakra, co se to děje?“ pokračoval.
"Macron j'aimerais bien aller chez lui en passant par les chiottes et par les tuyaux et lui péter la gueule, ça évidemment un peu comme tout le monde, dans l'absolu..." Pio Marmaï à #Canne2021 pour le film de Catherine Corsini «La Fracture» sur le mouvement des #giletsjaunes pic.twitter.com/YQj8M6QQBr
— Destination Ciné (@destinationcine) July 10, 2021
Hercův výlev emocí se ujal na sociálních sítích, uživatelé jej začali sdílet a vysloužil si také pozornost politiků. „Propagace násilí tu nemá místo a vaše role umělce z vás ještě nedělá někoho chytřejšího nebo přijatelnějšího,“ zkritizoval herce Christophe Castaner, který zastával roli ministra vnitra právě v době, kdy ve Francii protestovaly žluté vesty.
Festival v Cannes začal 6. července. Pořadatelé pro něj zvolili neobvykle pozdní termín v naději, že po loňské přestávce vynucené pandemií budou moci uspořádat filmovou přehlídku s co nejmenším počtem restrikcí. O hlavní cenu Zlatá palma se uchází 24 snímků včetně nejnovějších počinů od režisérů Wese Andersona, Nanniho Morettiho, Jacquese Audiarda či Françoise Ozona.
Pořadatelé loni květnový festival kvůli pandemii nejdříve odložili a pak zcela zrušili. V historii filmové přehlídky se to stalo poprvé. Letos tak budou s ročním odkladem soutěžit i mnohé filmy, které se do oficiálního výběru dostaly už před rokem, a nezměnilo se ani jméno předsedy hlavní poroty, jímž je americký režisér Spike Lee.