Nátlak na mladé kvůli očkování roste. Vláda opět zvolila cestu restrikcí a trestů
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Lehký nárůst počtu nových případů covidu hází vláda na mladé lidi a varuje před tím, že svým „nezodpovědným“ chováním nakazí rizikovější starší část populace. I přesto, že je očkování dobrovolné, ministerstvo nadále stupňuje na mladé tlak, aby ho podstoupili. Semeništěm nákazy jsou podle epidemiologů noční podniky, kde je největší koncentrace mladších ročníků, zábavu jim proto měly překazit rozsáhlé víkendové policejní razie v klubech a rozdávání pokut lidem bez testu či s nedokončeným očkováním. Jen jednu dávku vakcíny má přitom stále velké množství lidí, kteří se stali znevýhodněnými poté, co resort nečekaně změnil pravidla pro bezinfekčnost. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) navíc už plánuje, že od září proplácení testů „pro zábavu“ skončí.
Ačkoliv počty nově nakažených jsou nízké, oproti minulému týdnu opět klesají a v nemocnicích je s těžším průběhem onemocnění hospitalizováno pouze třicet lidí, pro vládu a epidemiology je šíření indické mutace koronaviru hlavně mezi mladými lidmi trnem v oku. Průběh onemocnění je však u této věkové skupiny ve většině případů velmi lehký.
Mladí se do očkování navzdory představám vlády příliš nehrnou, mezi lidmi ve věku 16 až 29 let je naočkováno zhruba dvacet procent z nich. Stát se tak snaží pořádat různé přesvědčovací kampaně, zároveň se však čím dál více uchyluje k restriktivním opatřením a zvýšeným kontrolám běžných aktivit,
„Já si myslím, že to šíření nastává v podstatě v nočních klubech, na nějakých hromadných akcích a podobně. Takže bych se asi podíval na ně. Ale opravdu si myslím, že to jsou jenom přechodné záležitosti. My bychom měli tu populaci proočkovat a pak nebudeme řešit takováto konkrétní restriktivní opatření,“ vyjádřil se k tomu například někdejší šéf zdravotnictví Roman Prymula. Ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek pak straší tím, že když se mladí nenechají očkovat, nakazí staré lidi a na podzim opět nastane nezvladatelná situace.
Policisté s hygieniky si proto na víkend naplánovali rozsáhlé zátahy na pražské noční podniky. Do centra vjely na dvě desítky policejních vozů a desítky policistů pak hromadně zamířily na kontrolu barů a klubů. Psali jsme o tom zde. Na místě pak rozdali mnoho pokut za to, že se lidé neprokázali platným negativním testem nebo měli doklad jen o první dávce očkování.
Ještě nedávno přitom pouze jedna očkovací dávka stačila k tomu, aby lidé mohli navštívit například restaurace, kluby či kulturní zařízení, to však zničehonic Vojtěch změnil a od 9. července jsou za bezinfekční považováni lidé až po dvou týdnech od druhé dávky.
To však může být právě pro mladé lidi, kteří za zábavou do města chodí nejčastěji, velkou překážkou. Mnoho z nich totiž například první dávku již obdrželo, ovšem termín podání druhé dávky dostali kvůli zahlcení očkovacích míst a také kvůli zkráceným dodávkám vakcín do Česka až za delší dobu.
Nákaza koronavirem po první dávce očkování je navíc v Česku velmi malá. Podle ÚZIS statistici evidují jen 1,3 procenta nakažených lidí, kteří již dostali první dávku vakcíny.
Premiér Andrej Babiš (ANO) se také snažil přilákat mladé na očkování přes drahé „dárky“, když oznámil, že v nově otevřených očkovacích centrech bez registrace mohou vyhrát nejnovější iPhone nebo značkové tenisky. Vzhledem k tomu, že zájem o vakcíny bez registrace byl často hlavně mezi lidmi staršího věku příliš velký, vyzývají však centra, aby lidé jejich návštěvu zvážili.
Vojtěch: Je to legitimní nátlak
Ministr Vojtěch zvolil metodu značně většího nátlaku, když oznámil, že stát by měl od září přestat proplácet preventivní testy vzhledem k tomu, že očkování je podle něj pro všechny již dostupné. Že jde o nátlak kvůli očkování navíc Vojtěch otevřeně přiznal. ,,To, co hradíme, jsou vlastně testy pro běžný život, aby člověk šel do restaurace, za kulturou, sportoval. To není standard. To je dočasná věc,“ prohlásil Vojtěch.
Z veřejného zdravotního pojištění by se podle něj měly hradit jen testy, které mají indikaci, tedy když je člověk indikovaný na test lékařem nebo hygienou. Nemělo by se to tedy týkat testů, které člověk potřebuje, když jde za zábavou, jak Vojtěch uvedl.
Kdo se tedy bude chtít otestovat, bude si test muset zaplatit sám. Běžný život některých lidí, kteří si chtějí užívat kulturu či navštěvovat restaurace, se tak může značně prodražit. Ministr ale mluví o tom, že je to vhodná motivace k tomu, aby se lidé nechali naočkovat, a je přesvědčen, že je to legitimní.
Ukončené očkování proti covidu mají v Česku více než čtyři miliony lidí. První dávku vakcíny dosud dostalo 60 procent obyvatel starších 18 let. Mladí dospělí mají dokončené očkování zhruba z 20 procent.