komentář

Karikatura spravedlnosti ve Smollettově kauze

komentář
Karikatura spravedlnosti ve Smollettově kauze

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Americkému herci Jussiemu Smollettovi se podařilo proslavit se možná ještě víc, než zamýšlel. Vymyslel pro sebe hlavní roli ve velkém příběhu, který strhne masy, a taky se mu to podařilo. Jenom povaha toho příběhu i charakter Smollettovy postavy naprosto neodpovídají jeho autorskému záměru. Chicagská justice k té absurdní story teď připsala adekvátně nesmyslné finále.

Letos v lednu Smollett oznámil na policii, že se stal obětí zločinu z nenávisti. Ve dvě ráno ho měli brutálně napadnout dva muži, křičet na něj rasistické a homofobní nadávky (Smollett je Afroameričan a gay), polít ho bělidlem a dát mu na krk smyčku. Dávat mu najevo, že „tohle je země MAGA“ v narážce na slavné Trumpovo předvolební heslo. Herec napadení dal do souvislosti se svými občanskými postoji, dočkal se také mnoha vyjádření solidarity a velké mediální pozornosti. Rychle se ale ukázalo, že se všechno odehrálo jinak. Svoje napadení herec zorganizoval sám, najal si na to dva známé, zřejmě v kombinaci touhy dosáhnout větší proslulosti a „pomoci“ své politické věci. Z oběti se stal obviněným, měl jít před soud. Jenomže tento týden žaloba po dohodě s obhajobou obvinění proti němu stáhla. V souvisejícím prohlášení zdůraznila, že se tak neděje z důvodu Smollettovy neviny, podle vyjádření žaloby policie v jeho případě pracovala dobře. Podle názoru žalobkyně ale Smollett už zaplatil dost, přesněji – odpracoval šestnáct hodin veřejných prací a propadla mu kauce deset tisíc dolarů. Proti rozhodnutí obžaloby se ostře ohradili (černošský) šéf chicagské policie Eddie Johnson a starosta Chicaga (a někdejší šéf úřadu prezidenta Obamy) Rahm Emanuel.

To rozhodnutí rozhořčilo mnoho lidí včetně části těch, kteří politicky stojí na hercově straně. Jussie Smollett za svoje skutky skutečně nezaplatil skoro nic. Část komentátorů se domnívá, že v ochotě obžaloby nechat věc plavat hrál roli kult celebrit – Smollett má důležitou roli v populárním seriálu Impérium (po odhalení ale dostal vyhazov). Jiní mají za to, že k němu byla žaloba shovívavá kvůli jeho dvojímu menšinovému statusu. Obojí by samozřejmě bylo špatně. Ne snad, že by bylo nutné, aby herec šel do vězení. Zvlášť v současné hysterii, nahrávající atmosféře, kdy rozdělení společnosti nejenom ve Státech vede k projevům zuřivého nepřátelství, by bylo důležité, aby Smollett vyslechl rozsudek. Skandál, který ve veřejnosti vzbudil silné emoce, tak dospěl ke snad nejhoršímu možnému rozuzlení, dalšímu posílení beztak už hluboké nedůvěry v instituce. Nakonec Smollettova aféra ilustruje především to, do jaké míry je ta emocemi smýkaná a často fanatická část opozice proti Trumpovi schopná sabotovat vlastní věc. Udělat z ní narcistní divadlo, podvést veřejnost a pak se vyhnout trestu. Pro Trumpovo znovuzvolení Jussie Smollett skutečně nemohl udělat víc.  

29. března 2019