Geert Wilders provokuje muslimy. Znovu pořádá soutěž karikatur proroka Mohameda
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Nizozemský krajně pravicový politik Geert Wilders se rozhodl po více než roce vrátit ke kontroverznímu projektu soutěže o nejlepší karikaturu proroka Mohameda. Oznámil to na twitteru. Stejný plán měl šéf Strany pro svobodu i v roce 2018, tehdy ale kreslířskou soutěž zrušil kvůli riziku možných útoků. Proti klání protestovali desetitisíce muslimů zejména v Pákistánu.
"Svoboda slova musí převážit nad násilím a islámskými fatvami," napsal Wilders na sociální síti. Známý odpůrce islámu zároveň vyzval kreslíře, aby mu začali posílat soutěžní příspěvky.
And the Winner of the Cartoon Contest is:
— Geert Wilders (@geertwilderspvv) December 29, 2019
#MUHAMMAD
👇👇👇 pic.twitter.com/i6tkISiK0b
Stejnou soutěž Wilders zorganizoval už v roce 2018, v srpnu toho roku ji ale zrušil kvůli hrozbě možných útoků. Nizozemská policie předtím zadržela muže podezřelého z plánování útoku na Wilderse. Jeden z pákistánských hráčů kriketu zase v souvislosti se soutěží na facebooku vypsal odměnu za zabití Wilderse a jeho ultrapravicových stranických kolegů.
Zprávy o soutěži loni vyvolaly v muslimském světě pohoršení, protože islám jakékoli zpodobování proroka Mohameda zakazuje. Masové protesty se odehrávaly zejména v Pákistánu, tamní vláda protestovala a tvrdila, že takovéto akce šíří nesnášenlivost a nenávist a muslimy jen zbytečně urážejí.
Demonstrace v Pákistánu připomněly muslimské protesty z roku 2005, které vzplály v poté, co dánský deník Jyllands-Posten otiskl nelichotivé karikatury proroka Mohameda. Jedna z nich například zobrazovala proroka nesoucího v turbanu bombu.
V lednu 2015 se kvůli karikaturám proroka Mohameda stala terčem útoku islámských radikálů pařížská redakce týdeníku Charlie Hebdo. Zabito při něm bylo 12 novinářů a policistů.