Německo plánuje uvalit až 90% daň výrobcům elektřiny už za letošní rok
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Německá vláda hodlá nastavit daň pro některé výrobce elektřiny, která zamezí téměř veškerým jejich ziskům z prodeje na spotovém trhu. Stát by tak mohl strhnout elektrárenským společnostem až 90 procent ze zisků. Výnosy z daně, která by byla zpětně zavedena od 1. března do 30. listopadu, mají být použity k dotování běžných spotřebitelů. Zároveň Německo plánuje zastropovat ceny elektřiny pro domácnosti a průmysl kvůli prudce rostoucím cenám energií.
Systém zastropování bude financován z pomocného balíčku úlev pro domácnosti a firmy ve výši 200 miliard eur, který německá vláda oznámila koncem minulého měsíce. Dokument vypracovaný německými úřady neudává přesnou částku ze záchranného balíčku ani podíl čerpaný ze zisků elektrárenských producentů, poznamenává agentura Reuters.
Limit by měl vycházet z roční spotřeby elektrické energie a jeho podoba by měla být podobná cenové brzdě pro plyn. Oproti úlevovému plánu pro odběratele plynu ale tento návrh nepočítá s jednorázovou platbou, která by pokryla jeden měsíční účet za elektřinu. Berlín by mohl strhnout až 90 procent zisků elektrárenských společností ze spotového trhu, které přesahují nad výrobní náklady.
Odvod speciální daně by se u spotových cen zpětně uplatnit od začátku března a u budoucích cen od prosince, píše zpravodajský portál Bloomberg. Návrh na zastropování cen elektřiny a speciální daň přichází pouze pár dní poté, co skupina odborníků doporučila vládě Olafa Scholze vynaložit téměř 100 miliard eur na pomoc domácnostem a podnikům v rámci nákladů na zemní plyn.
Akcie největšího německého výrobce elektřiny RWE po této zprávě klesly o 1,5 procenta. „Vidíme určité zvýšené riziko pro zisky a podle našeho názoru by jakékoli retroaktivní změny v Německu byly překvapivé a zároveň by to byl jasný negativní signál pro další investice v oboru,“ uvedli k tomu analytici Jefferies. Zpráva přichází v době, kdy se Německo nachází v hluboké energetické krizi.