Ruské síly v Mariupolu vztyčily pomník na památku vítězství, přejmenovávají ulice
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Ruské invazní síly odhalily v okupovaném a boji zničeném ukrajinském Mariupolu památník, který zobrazuje starou ženu se sovětskou vlajkou a má symbolizovat podporu Rusku ze strany místních obyvatel. V Doněcké oblasti Rusové vyměňují názvy obcí na silničních ukazatelích. Upozornil na to zpravodajský portál Ukrajinska pravda. Do Mariupolu mimo to dorazili ruští poradci pro „integraci Mariupolu s Ruskem“ a připravují ve městě vojenskou přehlídku, která se 9. května tradičně koná v ruských městech jako připomínka sovětského vítězství ve druhé světové válce, napsal web.
Černá socha nahrbené babičky se šátkem na hlavě a sovětskou vlajkou v rukou je inspirován příběhem, podle nějž stará žena tímto způsobem vítala ruské invazní síly. Moskva věc podle ukrajinských médií využívá k válečné propagandě. „V Mariupolu nyní stojí památník babičce Anně. Té, která se nebála ukrajinských fašistů a chránila čest rudého praporu, pod nímž bojovali její rodiče,“ citovala ruská agentura RIA Novosti tajemníka ruské vládní strany Jednotné Rusko Andreje Turčaka. Ten je jedním ze dvou ruských činitelů, kteří dorazili do okupovaného ukrajinského přístavního města, aby zajistili jeho „integraci“.
In Mariupol, a monument was erected to the grandmother, who came out with the Banner of Victory to the Ukrainian military. pic.twitter.com/xnhpo4liID
— Gimmi Jones 'pls followe,like and share me 4 mr' (@GimmiJones) May 5, 2022
Podle ukrajinské agentury Unian ovšem příběh vypadal jinak a „zjevně zmatená“ žena se sovětskou vlajkou „při osvobození jedné z obcí“ vítala ukrajinské vojáky, které si zřejmě spletla s Rusy. Na Ukrajině žije vedle Ukrajinců i početná ruská menšina. Ukrajinští vojáci prý měli pro starou paní pochopení a darovali jí potraviny.
List Ukrajinska pravda dnes na svém webu s odvoláním na úřady napsal, že penzistka Anna Ivanovová, která vyšla vstříc ukrajinským vojákům s rudou bolševickou vlajkou, proklíná ruskou armádu za to, že jí zničila dům ve vsi poblíž Charkova palbou z minometů. Nyní se nachází v jedné z charkovských nemocnic a vysvětluje, že se vydala vojákům vstříc s rudou vlajkou v domnění, že jsou to Rusové a že si je praporem nakloní, aby nezničili vesnici. Teď se kvůli ruské propagandě cítí jako "zrádkyně".
Andrej Turčak, takzvaný kurátor integrace, kromě toho podle ukrajinského poradce starosty města Petra Andrjuščenka avizoval, že v Mariupolu se 9. května uskuteční vojenská přehlídka. Rusko si v tento den připomíná porážku nacistického Německa v roce 1945 a pořádá impozantní vojenské slavnosti na Rudém náměstí v Moskvě. Moskva tvrdí, že má Mariupol pod svojí kontrolou, přestože v tamních ocelárnách Azovstal zůstávají ukrajinští obránci. Kyjev popírá, že by město padlo do ruských rukou. Po ruských útocích je město z velké části zničené. Přežívá v něm asi 100.000 lidí, tedy asi čtvrtina jeho předválečné populace.
Russia replaced a road sign in Mariupol, changing it from Ukrainian (and English) to Russian. Another evidence that the Russians are trying to wipe out the idea of being Ukrainian. It's never been about NATO. #UkraineRussiaWar pic.twitter.com/p9gvcICW0X
— Ostap Yarysh (@OstapYarysh) May 5, 2022
Rusové také začali vyměňovat cedule označující na silnicích názvy obcí na jejich začátku a konci. Děje se tak v oblastech, které ruské síly ovládly. Rusové se přitom vracejí k starým názvům obcí. Například obec Nikolske, které je od března letošního roku pod kontrolou proruské separatistické Doněcké lidové republiky, přejmenovali na Volodarskoje, což je název, který obec získala v dobách Sovětského svazu.