Desetimilionové Česko mělo loni v exekuci 821 337 lidí
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
V roce 2018 byla v Česku vedena exekuční řízení vůči 821 337 osobám, v exekuci se tak nacházelo o 41 000 lidí méně než předloni. Bylo zahájeno 505 120 exekucí, což představuje meziroční pokles o více než 100 000 exekucí. Na konci roku obsahovala Centrální evidence exekucí v souhrnu záznamy o 4,679 186 exekucích, informovala v pondělí Exekutorská komora.
Viceprezident Exekutorské komory Jan Mlynarčík uvedl, že klesla i částka vymáhaná na jistině. „Očekáváme, že trend klesajícího počtu nových exekucí, ale i celkového počtu povinných (účastníků exekučního řízení, proti kterým je vedeno) a nakonec i celkového počtu exekucí bude pokračovat. Hlavním faktorem je vedle pozitivní role soudních exekutorů i vysoká míra zaměstnanosti,“ dodal.
Průměrný věk osoby s exekucí činil 45 let, jeden člověk měl v průměru 5,7 exekučního řízení. Průměrná vymáhaná částka na jistině činila 63 339 Kč v jedné exekuci. Nejvyšší podíl exekucí byl tradičně v Ústeckém kraji (15 procent) a v Moravskoslezském kraji (13 procent). Nejméně jich naopak bylo ve Zlínském kraji a na Vysočině (tři procenta).
Údaje zahrnují i tzv. latentní exekuce. Jde o exekuce odložené, exekuce, u nichž se očekává zastavení (například po oddlužení v insolvenci) a exekuce, které nelze z různých důvodů provádět. Kupříkladu vůči zhruba 80 000 lidem v exekuci je zároveň vedeno insolvenční řízení. To znamená, že nelze provádět úkony exekuce ve 420 000 exekučních řízeních.
Přes pokles však zůstává podle komory množství lidí v exekuci problémem. Upozorňuje proto zejména na vícečetné exekuce, které výrazně navyšují celkový počet vedených exekučních řízení. „Celý proces snižování celkového počtu exekucí by bylo možno mnohem urychlit, pokud by stále neplatilo, že soudní exekutoři nedostávají za práci často zaplaceno a ukončení bezvýsledné exekuce je procesně mnohem složitější než ukončení exekuce úspěšné,“ podotkl Mlynarčík.
Podle Mapy exekucí, kterou před dvěma lety vytvořila Otevřená společnost s Ekumenickou akademií, mělo v roce 2017 nějakou exekuci 9,7 procenta Čechů, tedy 863 000 lidí. Tři a více exekucí mělo 493 000 lidí a více než deset exekucí 151 000 lidí. Odborníci na sociální problematiku mluví o rostoucím počtu exekucí jako o pandemii. Předlužení považují za jeden z nejvážnějších společenských a ekonomických problém Česka. Označují ho za zásadní překážku v zaměstnávání a ve zlepšení situace chudých.