Komentář Lenky Zlámalové

Všechny Zemanovy čínské miliardy zaplatili Češi a Slováci

Komentář Lenky Zlámalové
Všechny Zemanovy čínské miliardy zaplatili Češi a Slováci

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Je to takový maskovaný příběh tunelování, model 2014 až 2017. Od roku 2014 posloucháme od prezidenta Miloše Zemana na různých ekonomických fórech, jak tady Číňané ze skupiny CEFC budou investovat desítky miliard korun. Jejich evropským styčným důstojníkem se stává rádce Jaroslav Tvrdík. Naskakuje do čela firmy CEFC Europe. Ta ohlašuje a postupně provádí pozornost budící nákupy. Nic z toho není strategický byznys. Všechno jsou to dost drahé, statusové symboly. Fotbalová Slavia, aerolinky Travel Service, historická budova Živnobanky na pražských Příkopech, později palác Florentinum v centru Prahy. Tvrdík, Zeman ani Číňané z CEFC už nemluví o tom, že nic z toho si nenakupují za vlastní peníze. Půjčují si na to 450 milionů eur (asi 11,5 miliardy korun) u česko-slovenské investiční skupiny J&T.

Podíl v ní se má stát jejich jedinou skutečně strategickou investicí. Za Zemanovy asistence se na Žofíně podepisuje memorandum, podle nějž má CEFC v holdingu J&T Finance Group, v němž jsou soustředěny banky, ovládnout postupně až padesát procent. K tomu je ale potřeba získat souhlasy regulátorů v Číně i všude tam, kde skupina banky má. Jde se tedy postupnou metodou, kde se podíl do centrálních bank, které trh regulují, jen ohlašuje. Tak se CEFC dostává v J&T až k podílu 9,9 procenta. Nikdy přesně neřekne, kolik za něj zaplatila. Když ale neúspěšně žádá o povolení podíl zvýšit na padesát procent, uvádí v podkladech pro ČNB, že chce do J&T vložit v přepočtu 25,5 miliardy korun. Těch 9,9 procenta tedy nemá vyšší hodnotu než pět miliard korun. ČNB souhlas se zvýšením podílu nedává, protože velká část peněz (konkrétně 19 miliard) má podle ní pochybný původ.

V této fázi jsme ve stavu, kdy mají Tvrdíkovi Číňané od J&T půjčeno zhruba o sedm miliard korun víc, než do ní vložili. Čínský investor, který tady investuje z česko-slovenských peněz. Čínské sem nepřiváží. J&T má ale své půjčky jištěné veškerým majetkem Tvrdíkovy CEFC Europe.

Mezitím se v Číně, kde je zcela běžné, že přijde stát a vezme si zlatou kontrolní akcii v soukromé firmě, dostává do potíží mateřská CEFC. Její šéf, toho času též poradce prezidenta České republiky Miloše Zemana pro otázky Čínské lidové republiky, je obviněn z vážné hospodářské kriminality. Firma se dostává do značných problémů. Až na hranu bankrotu, kdy přestává vyplácet mzdy svým zaměstnancům.

J&T přirozeně žádá, aby jí v takové situaci Tvrdíkova CEFC předčasně splatila její půjčky na všechny ty nákupy v Česku. Tvrdík toho není schopen. Mediálně šermuje různými sliby, kdy, kdo a jak zaplatí. Porušuje tím základní pravidlo důvěry ve financích, kdy se o transakcích nikdy předem nemluví. J&T v té situaci okamžitě začne obstavovat majetek CEFC, který má jako zástavu za půjčku. Tvrdík se tomu za právní asistence advokáta Radka Pokorného desítkami předběžných opatření snaží zabránit. J&T proto přebírá kontrolu přímo na CEFC Europe a Tvrdíka odstavuje od moci. Nastupuje i do jednotlivých firem, jež CEFC za její peníze nakoupila. Snaží se zabránit tomu, aby jí Tvrdík zástavy vyfoukl. Chce před ním uchránit majetek, jímž má zajištěné své půjčky.

Je to v zásadě docela jednoduchá operace, kdy se dlužník dostal do problémů. Drama z ní dělá jen Tvrdík.

A pak politické pozadí celé CEFC. Tu Tvrdík doslova napěchoval různými figurami s politickými vazbami. Nevíme přesně, koho všechno Tvrdík z CEFC nebo přes Smíšenou česko čínskou obchodní komoru platil. Práci dal například bývalému prvnímu náměstkovi ministra zahraničí Jakubu Kulhánkovi, blízkému člověku nového šéfa ČSSD Jana Hamáčka. Nebo někdejšímu eurokomisaři Štefanu Fülemu.

Tvrdík udržuje velmi dobré vztahy s prezidentem Milošem Zemanem. Na cestě, jejímž smyslem bylo zjistit, co se to stalo s šéfem CEFC, který je obviněn ze závažné kriminality, ho do Číny doprovázel hradní kancléř Vratislav Mynář a Zemanův hlavní financiér Martin Nejedlý.

Pokračující Zemanova loajalita vůči CEFC je pozoruhodná. Tato firma se dostala do nemilosti čínské vlády a fakticky byla vybrána k likvidaci a zestátnění. To má provést státní společnost CITIC. Udržování obviněného čínského manažera v poradenském týmu Zemanovi jistě nezvyšuje kredit u čínského prezidenta. Geopoliticky si Miloš Zeman zhoršuje své vztahy s Čínou. Pro pochopení politické motivace je klíčové, koho všeho Tvrdík z peněz CEFC Europe (fakticky peněz J&T) platil.

22. května 2018