Armáda podepsala kontrakt na 80 obrněnců pro chemiky za 5 miliard
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Státní podnik Vojenský výzkumný ústav dodá armádě 80 speciálních chemických obrněných vozů na podvozku Iveco za více než pět miliard korun. Zástupci ministerstva a firmy již podepsali smlouvu. Informovala o tom Jana Zechmeisterová z tiskového oddělení ministerstva obrany. Vozidla jsou určena pro chemické specialisty. Sloužit budou k zjišťování přítomnosti radioaktivních, chemických a biologických látek, k odběru a zpracování vzorků nebo k odesílání zjištěných informací.
Smlouvu podepsali náměstek ministra obrany pro řízení sekce vyzbrojování a akvizic Daniel Koštoval a ředitel Vojenského výzkumného ústavu (VVÚ) Pavel Čuda.
„Jednou z mých hlavních priorit je modernizace armádní techniky. Nová lehká obrněná vozidla zvýší schopnosti našich chemiků, kteří jsou po právu považováni nejen v Severoatlantické alianci za jedny z nejlepších ve svém oboru,“ uvedl k zakázce ministr obrany Lubomír Metnar.
Liberecký 31. pluk radiační, chemické a biologické ochrany získá dva typy lehkých obrněných vozidel s označením S-LOV-CBRN I a S-LOV-CBRN II. Dodá je VVÚ, který podle Zechmeisterové vyvinul jejich prototypy v roce 2014. Vyrobeny byly na podvozku Iveco.
Vláda byla o zakázce informována v červenci 2017. Ministerstvo obrany za vozidla zaplatí 5,111 miliardy korun s DPH, vojáci je dostanou v letech 2020 až 2022.
Loni v září představili chemici prototyp vozu při slavnostním nástupu před libereckou radnicí. Oproti současným průzkumným vozům má na vyšší úrovni přístrojové vybavení i detekční prostředky. Přístroje rozpoznají nejen bojové látky, ale využít je lze například i k měření průmyslových škodlivin. Většina měření se dělá automaticky, navíc pro měření venku může posádka v rizikových místech vyslat speciálního robota.
Nový typ poskytuje v zamořeném území také lepší ochranu posádce, kabina se dá hermeticky uzavřít. Součástí vybavení průzkumného vozu je kamera pro noční vidění, k obraně slouží kulomet nebo dýmovnice. Zbraňovou stanici může posádka ovládat dálkově z kabiny. „Nesmím pominout pancéřovou ochranu osádky, jak proti projektilům, tak zemním výbuchům,“ řekl tehdy velitel 31. pluku radiační, chemické a biologické ochrany v Liberci Karel Navrátil.