3. a 4. vlna EET

Hudební festivaly jsou v ohrožení. EET může mnohé z nich zlikvidovat

3. a 4. vlna EET
Hudební festivaly jsou v ohrožení. EET může mnohé z nich zlikvidovat

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

České hudební festivaly jsou kvůli povinnosti EET v ohrožení. Likvidační by mohla být tato „vlajková loď“ premiéra Andreje Babiše (ANO) zvlášť pro menší akce. Obává se toho festivalová asociace FESTAS, podle které by na náklady spojené s EET padla zhruba pětina tržeb průměrného festivalu. Asociace, do níž patří známé Colours of Ostrava, Sázavafest či Rock for People, nyní usiluje o výjimku z EET. Resort financí ale avizuje, že nepovolí. Prý nejsou objektivní důvody.

Hudební festivaly spadají do třetí vlny EET. Tu spolu se čtvrtou vlnou předpokládá novela zákona, kterou nyní projednávají poslanci. Kdy a zda bude pro festivaly, ale i advokáty, lékaře či řemeslníky EET platit, tak zatím není jisté. Už nyní na festivalech EET podléhá stravování v různých stanech s obsluhou i posezením a prodej maloobchodního zboží. Ale veškerý stánkový prodej rychlého občerstvení, vstupenky a rozmanité festivalové služby typu tetování, pletení copánků či kolotoče spadají až do třetí vlny.

Zástupci festivalů argumentují specifiky, jež pořádání těchto akcí provází a evidenci tržeb činí extrémně náročnou. „V místech, kde se festivaly konají, chybí infrastruktura, neexistuje připojení k internetu. Počet prodejních míst se pohybuje v desítkách až stovkách, čemuž odpovídá počet EET pokladen a kvalifikovaného personálu, které by bylo nutné nákladně zajistit. To vše kvůli jednorázové akci, která se pořádá jednou ročně,“ uvedl výkonný ředitel asociace Marek Vohralík. FESTAS se obává i úbytku zahraničních stánkařů, pro které by bylo obtížné plnit při jednorázové akci EET povinnost a tedy by na festival vůbec nedorazili.

Rozpor s ústavou?

Resort financí ale oponuje, že relevantní objektivní důvody pro úplné vynětí festivalů z EET neexistují. Za důvody výjimky neuznává ani možnost vypadnutí wi-fi nebo nepříznivé počasí. Absenci funkční wi-fi podle resortu řeší už nyní stávající zákon. Možnost, že pokladny vyřadí počasí, řeší dle ministerstva tzv. liberace, obchodník ale musí „prokázat vynaložené úsilí k tomu, aby vzniklé situaci zabránil“.

„Není třeba se obávat ani nepříznivých klimatických podmínek. V případě, že by z toho titulu pokladna nefungovala, neznamená to, že by podnikatel musel přestat prodávat. Takovou situaci řeší tzv. liberace. Pokud obchodník prokáže, že vynaložil veškeré úsilí k tomu, aby vzniklé situaci zabránil, neodpovídá za porušení povinnosti. Uvedené je běžně aplikováno ve vztahu k výpadku pokladního zařízení způsobeného například výpadkem elektřiny v případě bouřky,“ uvedla za ministerstvo financí pro Echo24 Šárka Smolíková.

Asociace FESTAS vyčíslila reálné náklady spojené s EET na modelovém příkladu menšího dvoudenního festivalu pro osm tisíc lidí. „S padesátkou prodejních míst by potřebná investice při nejstřízlivějších odhadech vycházela na jeden milion korun, což je pětina celkových pětimilionových tržeb,“ uvedla asociace s tím, že je to výrazně vyšší podíl než v případě restauračních zařízení.

Finanční dopady EET na hudební festivaly se tím podle FESTAS dostávají i do rozporu s článkem 26 Listiny základních práv a svobod ČR. „Pokud legislativní opatření klade na jednu oblast podnikání násobně vyšší ekonomickou zátěž než na ostatní, je podle nás jednoznačně v rozporu se základním právem občanů vyvíjet podnikatelskou činnost. Pro vymezenou oblast totiž nastavuje jen těžko splnitelné podmínky,“ dodal Marek Vohralík.

Novela v poslaneckých výborech

Sněmovní rozpočtový výbor nedávno podpořil návrh na zvýšení limitu pro možnost evidovat tržby bez připojení k internetu. Nově by tak mohli této možnosti využít podnikatelé, kteří budou mít hotovostní tržby během 12 měsíců do 600 000 korun. Stejný pozměňovací návrh doporučil plénu schválit ve vládní novele o elektronické evidenci tržeb také hospodářský výbor. Ministerstvo financí úpravu podpořilo, původně navrhovalo hranici 200 000 korun.

Novela k EET prošla v únoru na osmý pokus prvním čtením v Poslanecké sněmovně. I ve výborech doprovázely projednávání novel spory mezi opozicí a vládními stranami o potřebnosti a přínosu EET. Konečné slovo při schválení změn bude mít jednání Poslanecké sněmovny.