Pražané si za bydlení připlatí. Radnice chtějí zvýšit daň z nemovitostí
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Většina pražských radnic souhlasí s navýšením koeficientu daně z nemovitosti. Pro změnu způsobu určování výše daně se vyslovilo 53 z celkem 57 pražských radnic. Oznámil to náměstek primátora Pavel Vyhnánek (Praha Sobě). Město nyní připravuje vyhlášku, podle které si o výši takzvaného místního koeficientu pro výpočet daně rozhodnou jednotlivé radnice. Daň z nemovitosti je jedinou daní, jejíž výši může město ovlivnit.
„Městské části dlouhodobě volají po tom, aby se daň z nemovitosti zvýšila. My jsme se jim rozhodli vyjít vstříc. Daň z nemovitosti se v Praze neměnila dlouhé roky. Souhlas se zvýšením se nese napříč politickým spektrem,“ řekl Vyhnánek.
Ze zmíněných 53 radnic jich 33 chce koeficient nastavit výš, než stanoví návrh městské vyhlášky. Dvacítka radnic se spokojí s navrženou výší. Čtyři městské části koeficient nechtějí vůbec měnit. Náměstek neřekl, o které městské části se jedná.
Radnice mohly zaslat městu v uplynulých týdnech své připomínky. Ty nyní magistrát analyzuje a následně návrh vyhlášky projednají pražští radní. V září by ji měli podle Vyhnánka na svém zasedání projednat zastupitelé hlavního města. Platit by vyhláška měla od příštího roku.
V Praze je nyní místní koeficient stanoven na celostátně nejnižší možnou úroveň jedna. Praha v souladu s požadavkem starostů navrhuje zvýšení na úroveň dvě z pětibodové stupnice. Radnice by si podle návrhu vyhlášky stanovily výši svého velikostního koeficientu. Ten jako jediný může být stanoven pro části města rozdílně. Koeficient ovlivňuje konečnou sazbu daně z rezidenčních nemovitostí, a to tak, že vypočtená daň je jím násobena. V předkládaném návrhu vyhlášky je v základní variantě velikostní koeficient stanoven na hodnotu 2,5. Právě tuto hranici chce část radnic navýšit. Stanovit ji mohou na maximálně pětku.
Komerční koeficient, který ovlivňuje výši daně u komerčních nemovitostí, zůstane podle návrhu vyhlášky na hodnotě 1,5. S ohledem na navrhované zavedení místního koeficientu se u tohoto druhu nemovitostí zvýší daň zhruba na dvojnásobek.
Navýšení daně z nemovitých věcí pomocí místního koeficientu letos podle údajů Generálního finančního ředitelství využilo v ČR 610 obcí, měst a městských částí z celkového počtu zhruba 6260 obcí. Loni využilo navýšení místního koeficientu o dvě obce méně. Koeficient si mohou obce stanovit od roku 2009.