Madurův generál uprchl do Kolumbie. Opozičníka Guaidóa uznal prozatimním prezidentem
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Venezuelský generál, který čelí sankcím Spojených států, uprchl do Kolumbie a v televizním rozhovoru označil vládu prezidenta Nicoláse Madura za neschopnou a zkorumpovanou. Zároveň generál uznal vůdce venezuelské opozice Juana Guaidóa jako prozatímního prezidenta. Informovala o tom agentura Reuters.
Spojené státy uvalily sankce na generála Carlose Rotondara, někdejšího šéfa venezuelského státního úřadu pro poskytování léků a pomoc osobám s chronickými onemocněním, s cílem poukázat na „špatný ekonomický management a rozšířenou korupci,“ Madurovy vlády.
„Nejsem zrádce, jsem věrný vlasti,“ řekl Rotondaro v pondělí v rozhovoru pro kolumbijskou zpravodajskou stanici NTN24. „Má přísaha nezahrnovala obranu korupce a neschopné vlády,“ dodal s tím, že Venezuelané chtějí nastolit změnu skrze svobodné a spravedlivé volby.
Rotondaro doplnil, že Venezuelu opustil přes nelegální hraniční přechod, protože mu byl zneplatněn pas. Venezuelské ministerstvo pro informace nejnovější vývoj dosud nekomentovalo.
Od ledna podle Reuters z Venezuely do Kolumbie uprchlo několik set venezuelských vojáků, kteří Madurovu vládu odsoudili a vyjádřili podporu Guaidóvi, jehož v lednu opozicí vedený venezuelský Kongres označil za prozatímního prezidenta.
Podpora vysoce postavených příslušníků venezuelské armády je pro Madura k udržení moci klíčová. Země se potýká s hyperinflací a v důsledku hluboké ekonomické krize se rozšířily jinak léčitelné nemoci a hlad. Jen od roku 2015 Venezuelu opustily asi tři miliony osob. Maduro tvrdí, že se Venezuela stala obětí „ekonomické války“ vedené politickými nepřáteli a Spojenými státy. Většina západních států Guaidóa uznala jako prozatímního prezidenta.
Venezuelský úřad , v jehož čele stál Rotondaro, mnoho let dovážel a distribuoval léky zdarma nemocným, mimo jiné i onkologickým pacientům. V důsledku ekonomické krize se ale úřad zadlužil farmaceutickým společnostem a nemohl léky dále dodávat několika milionům chronicky nemocných.