Zemřel básník Karel Šiktanc. Psal téměř 70 let
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Ve věku 93 let dnes zemřel básník, novinář, spisovatel a překladatel Karel Šiktanc. Uvedla to Česká televize. Katedra české literatury a literární vědy Filozofické fakulty Ostravské univerzity na sociálních sítích uvedla, že „zemřel jeden z posledních velkých básníků 20. a zcela jistě též 21. století, kdy bylo i mezi všemi generacemi nutné sledovat jeho stále výjimečně přítomný hlas“. Psát začínal ještě v 50. letech, jeho počátky byly spjaté s komunismem, za normalizace ho ale režim pronásledoval a jeho sbírky vycházely jen v samizdatu a v zahraničí. V roce 2010 ho prezident Václav Klaus vyznamenal medailí Za zásluhy.
Šiktanc vystudoval učitelský ústav. Následující studia nedokončil, protože začal pracovat jako novinář v Mladé frontě. Jeho počátky byly velmi ovlivněny komunistickou ideologií. Od roku 1950 byl redaktorem Československého rozhlasu, kde pracoval až do roku 1960. Působil v časopise Květen, spoluredigoval Almanach Květen a Hlubší než smrt. V letech 1961–1971 byl šéfredaktorem nakladatelství Mladá fronta.
K jeho nejznámějším dílům se řadí sbírka Heinovské noci vydaná v 60. letech, která vzpomíná na vypálení Lidic. Potom také díla Artéská studna, Adam a Eva, Mariášky nebo Český orloj.
Vedle básnického díla se Šiktanc věnoval i tvorbě pro děti, byl autorem televizních a rozhlasových inscenací. Jeho literární počátky byly ovlivněny komunistickou ideologií, ale po roce 1968 byl tehdejším režimem pronásledován a publikovat mohl pouze v samizdatu a v zahraničí. Vystřídal několik profesí, nakonec se začal živit jako volný spisovatel. V 70. a 80. letech publikoval Šiktanc pod jinými jmény, například pod jménem Vladimíra Pistoria, Jiřího Šebánka či Vladimíra Remeše.
Šiktanc je autorem více než dvou desítek básnických sbírek. Je držitelem Ceny Jaroslava Seiferta udílené Nadací Charty 77, získal ji dvakrát, za sbírku Srdce svého nejez v roce 1989 a v roce 2011 za sbírku Nesmír. Za sbírku Krevel dostal v roce 2000 Státní cenu za literaturu. Sbírka Zimoviště získala cenu Magnesia Litera pro nejlepší básnickou knihu roku 2004. V roce 2010 jej prezident Václav Klaus vyznamenal medailí Za zásluhy.