Změny roku 2020: EET pro řemeslníky, vyšší rodičovská ale i daň z alkoholu a tabáku
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
V novém roce se změní řada věcí. Novinky se dotknou rodičů, podnikatelů či majitelů psů. Od ledna se zvyšuje rodičovský příspěvek, některé rodiny s dětmi do čtyř let věku ale na vyšší příspěvek nedosáhnou. Od Nového roku se zvyšuje znovu minimální mzda. Dále se například zvýší spotřební daň u alkoholu a tabáku a EET bude od května platit pro další profese, třeba pro cestovní kanceláře, kosmetičky a veterináře.
Jednou z nejvýznamnějších novinek v daních bude tento rok zvýšení spotřební daně u alkoholu a tabáku, což zřejmě povede k jejich zdražení. Spotřební daň by měla v případě půllitrové láhve 40procentního alkoholu stoupnout z nynějších 57 korun na 64,50 korun. Unie výrobců lihovin už dříve uvedla, že v takovém případě zdraží láhev o 9,10 korun. Piva ani vína se zvýšení sazeb netýká.
Spotřební daně z cigaret a tabáku, včetně zahřívaného, stoupnou v roce 2020 zhruba o deset procent. Podle ministerstva financí bude růst u minimální sazby 5,4 koruny na krabičku cigaret, tabákové firmy ale předpokládají zvýšení daňové zátěže na krabičku o 12 až 13 korun. Vláda návrh na zvýšení spotřební daně obhajuje omezením dopadů účinků návykových látek na zdraví obyvatel.
Do EET může zasáhnout Ústavní soud
Od 1. května by pak měla odstartovat třetí a čtvrtá vlna EET, do které se nově zapojí řemeslníci, daňoví poradci, lékaři a další profese, které přijímají platby v hotovosti a do této doby se na ně povinnost evidovat tržby nevztahovala. Zároveň se od května sníží DPH u vybraných služeb a zboží.
Podnikatelé, kteří mají hotovostní tržby do 600 000 korun ročně, nejsou plátci DPH a nemají víc než dva zaměstnance, budou moci od 1. února požádat o výjimku a tržbu nadále evidovat „papírově“.
Není ale stoprocentně jisté, zda bude EET od 1. května v avizované podobě platit. O zrušení EET totiž usiluje skupina 73 poslanců, kteří novelu EET napadli u Ústavního soudu. Ten žádají, aby EET zrušil. A také, aby o jejich návrhu rozhodl přednostně. Tedy tak, aby se stihl návrh poslanců projednat ještě před 1. květnem.
Zvýšení rodičovského příspěvku
Základní rodičovský příspěvek vzroste od ledna o 80 000 korun na 300 000 korun. V případě vícerčat se rodičovská zvýší ze současných 330 000 korun na 450 000 korun.
Některé rodiny s dětmi do čtyř let věku ale na vyšší příspěvek nedosáhnou. A to v případě, že rodičovský příspěvek už vybrali. Vyšší příspěvek budou dostávat podle předlohy rodiče novorozenců a dětí do čtyř let, kteří budou příspěvek k lednu ještě pobírat.
Navýšení rodičovské prohloubí příští rok rozpočtové výdaje odhadem o 8,6 miliardy korun. V případě širšího okruhu nárokem by stát vydal navíc dalších zhruba 2,6 miliardy korun.
Minimální mzda ve výši 14 600 korun
Minimální mzda se od ledna zvýší o 1250 korun na 14 600 korun. Rozhodla o tom vláda. Koaliční hnutí ANO a ČSSD se na částce dohodly poté, co shodu nenašli zaměstnavatelé a odbory, výsledek tehdy zástupci vlády označili za dobrý kompromis. Odbory zvýšení částky uvítaly, mělo podle nich být ale výraznější. Podle zaměstnavatelů růst o devět procent neodpovídá realitě a pro firmy by mohl být nebezpečný.
S minimální mzdou, za kterou pracuje asi 150 000 lidí, se zvedá i zaručená mzda. Ta představuje nejnižší výdělek podle odbornosti a náročnosti práce a týká se širšího okruhu zaměstnanců. Vyplácí se v osmi stupních. Od ledna by se měla zvednout z nynějších 13 350 až 26 700 korun na 14 600 až 29 200 korun.
Povinné označování psů mikročipem
Od 1. ledna je ze zákona povinné označování všech psů mikročipem. Bez něj bude očkování psů proti vzteklině bráno jako neplatné. Ukládá to novela veterinárního zákona a za nedodržení povinnosti hrozí majitelům pokuta.