Depp, Heardová a úpadek amerických neziskovek
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Bulvární událostí měsíce je soud hollywoodských hvězd a bývalých manželů Amber Heardové a Johnnyho Deppa. V roce 2018 vyšel v deníku The Washington Post komentář, ve kterém Heardová popisuje, jak zažívala domácí násilí. Deppa, za kterého byla tehdy vdaná, v něm přímo nejmenuje, ale z kontextu je jasné, že má na mysli jeho.
Depp byl následně vyobcován ze slušné společnosti a vyhozen z Pirátů z Karibiku, filmové série, jejíž byl hlavní tváří. Depp tvrdí, že se žádného násilí nedopustil, naopak že Heardová týrala jeho. Exmanželku zažaloval a ta na oplátku zažalovala jeho. Milovníci bizáru si rozhodně přišli na své, od podivného křížového výslechu přizvané psychiatričky, který se točil kolem muffinů, až po vyjevení skutečnosti, že Heardová se údajně vykadila Deppovi do postele. Jeden vyjevený fakt však něco napovídá o širším světě. Vyšlo totiž najevo, že původní článek, který dal žalobě vzniknout, nenapsala osobně Heardová, ale kdysi vážená nezisková organizace ACLU.
Tento étos se začal v posledních letech vytrácet. Jednak ACLU začala rozšiřovat pole své působnosti, momentálně se bije především za práva translidí, jednak opustila svou víru v totální svobodu slova. V organizaci zuří občanská válka mezi starou gardou, jež stále vyznává původní ideály, a mladými progresivisty, kteří tvrdí, že slova jsou násilí.
Výsledkem je, že ACLU ztratila jakoukoliv úctu. Kdysi uznávaná organizace bojující proti bezpráví, ať už se dělo komukoliv, se proměnila v další nátlakovou levicovou organizaci k nerozeznání od ostatních. Komentář Heardové je toho symptomem.
Starou ACLU by nikdy nenapadlo motat se do soukromých sporů celebrit. Jeden ze šéfů ACLU, Terence Dougherty, v soudní síni potvrdil, že ACLU napsala onen komentář. Stalo se tak po příslibu Heardové darovat ACLU 3,5 milionu dolarů. ACLU se také ujala propagace článku, nabízela ho redakcím a trvala na tom, že má být zveřejněn společně s premiérou filmu Aquaman, kde Heardová hraje hlavní ženskou roli. Legendární organizace na obranu občanských práv tak klesla na úroveň PR firmy. Nejpikantnější je, že Heardová svou část dohody nedodržela. ACLU od ní obdržela pouze 1,3 milionu, z toho 500 tisíc zaplatil Elon Musk, s nímž chodila po rozvodu s Deppem.
Problém je však větší než ACLU. Nejrůznější neziskovky a nátlakové organizace se stále víc odmítají věnovat oblastem, kvůli kterým byly založeny. Výsledkem je, že organizace bojující za právo na potrat jsou k nerozeznání od spolků za práva LGBT lidí a ty se zase neliší od aktivistů za rasovou rovnost. Tento problém se netýká jen levice. Například Národní střelecká asociace (NRA), původně zaměřená na obranu práva nosit zbraň a propagaci a výuku bezpečného držení zbraní, je dnes k nerozeznání od republikánských nátlakových organizací.
Výsledek je dvojí. Zaprvé zbytečná politizace organizací, jež by mohly získat následovníky zleva i zprava. NRA například mívala docela dobré vztahy s nejlevicovějším senátorem Berniem Sandersem. Zadruhé se rozmělňuje pozornost organizací, z nichž některé bývaly celkem užitečné. ACLU tak píše komentáře za Heardovou a nebojuje za svobodu slova.