Ruští vojáci zahájili manévry těsně u hranic s Afghánistánem
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Ve vojenském prostoru v Tádžikistánu vzdáleném zhruba 20 kilometrů od hranic s Afghánistánem ve čtvrtek začalo společné cvičení ruských, tádžických a uzbeckých vojáků. Potrvá do 10. srpna, informovala agentura TASS. Rusko se účastní rovněž armádního cvičení v Uzbekistánu. Manévry se konají v době, kdy se zhoršuje bezpečnostní situace v Afghánistánu.
„V dnešním světě se zvyšují vojenské hrozby, situace je stále napjatější a nepředvídatelnější,“ uvedl zástupce velitele ruského Centrálního vojenského okruhu Jevgenij Poplavskij. Ruský ministr obrany Sergej Šojgu už dříve sdělil, že trojice zemí bude nacvičovat likvidaci ozbrojenců, letecké průzkumy a ochranu objektů. Cvičení v Tádžikistánu se účastní na 2500 ruských, tádžických a uzbeckých vojáků.
Do Uzbekistánu mezitím přicestoval náčelník generálního štábu ruských ozbrojených sil generál Valerij Gerasimov, aby dohlédl na tamní společné manévry ruské a uzbecké armády, které začaly na konci července. Vojenské cvičení se podle něj koná kvůli zhoršující se situaci v regionu a s cílem procvičit „akce k odvrácení teroristických hrozeb“. „Hlavní hrozba pro středoasijský region dnes přichází z afghánské strany,“ uvedl v Taškentu Gerasimov.
Moskva se staví do obranné role a chce zabránit eventuálnímu rozšíření konfliktu z Afghánistánu do Střední Asie, píše agentura AFP a podotýká, že s neklidnou asijskou zemí sousedí tři bývalé sovětské republiky – Tádžikistán, Uzbekistán a Turkmenistán. Rusko si přitom podle agentury Reuters zachovává vojenské základny ve dvou nejchudších středoasijských zemích – Tádžikistánu a Kyrgyzstánu.
Gerasimov ve čtvrtek rovněž podle agentury Interfax uvedl, že Moskva v souvislosti s vývojem situace v Afghánistánu zvýšila dodávky zbraní a vojenské techniky do Uzbekistánu a Tádžikistánu.
Bezpečnostní situace v Afghánistánu se zhoršila poté, co mezinárodní síly vedené Spojenými státy zahájily stahování zbývajících vojáků ze země, čehož využilo radikální hnutí Tálibán k zesílení ofenzivy proti vládním silám a rychle si připisuje územní zisky. To vyvolává rovněž obavy v okolních zemích, zejména v Tádžikistánu.