Elektronická evidence tržeb

Kvůli EET ubývají podnikatelé v maloobchodě a pohostinství, zejména z venkova

Elektronická evidence tržeb
Kvůli EET ubývají podnikatelé v maloobchodě a pohostinství, zejména z venkova

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Za poslední dva roky výrazně klesl počet podnikatelů v oblasti maloobchodu a pohostinství. Vyplývá to z aktualizovaných dat Eurostatu. Podnikatelé ubývají především na venkově, odkud postupně mizí obchody. Jen loni ukončilo činnost v malých obcích 1082 venkovských prodejen. Pokles počtu lidí, kteří se živí podnikáním v maloobchodu a pohostinství, o téměř 15 procent je zejména důsledek zavedení elektronické evidence tržeb.

Zatímco v roce 2016 dosáhl počet podnikatelů v pohostinství 34 tisíc, o rok později už to bylo jen 29 tisíc. To je pokles o 14,7 procent. Vyplývá to z aktualizovaných dat Eurostatu. EET začala platit v prosinci 2016. Podobný úbytek se týká podnikatelů v maloobchodě. V roce 2015 jich bylo 131 tisíc, o dva roky později 116 tisíc. Tedy o 11,5 procenta méně.

Razantní pokles tedy začal v roce 2016, kdy tehdejší koalice ANO, ČSSD a lidovců prosadila vlajkovou loď dnes premiéra Andreje Babiše, elektronickou evidenci tržeb. Právě kvůli ní se velké množství zvláště drobných podnikatelů rozhodlo činnost raději ukončit. Svůj vliv má i povinnost kontrolního hlášení, která vznikla rok před zavedením EET v roce 2015.

V loňském roce ukončilo činnost v malých obcích 1082 venkovských prodejen. Trend zanikání malých obchodů tak zrychlil tempo. O problému se následně debatovalo i ve sněmovně. Poslanci se na sněmovním zemědělském výboru shodli, že zainteresované resorty by měly do konce června dát do kupy konkrétní návrhy, jak situaci řešit.

Ministerstvo místního rozvoje slibuje strategii regionálního rozvoje. „Problematiku obslužnosti venkova řešíme v kontextu příprav Strategie regionálního rozvoje ČR 21+,“ uvedla za resort Veronika Vároši. Strategie ale dle ní bude projednána na vládě až v polovině příštího roku. „Řídit se jí budeme od roku 2021, ale některé její prvky využijeme ihned po samotném schválení,“ dodala Vároši. Zanikání prodejen a nedostatečná obslužnost venkova tak zatím trvá dál.

ODS znovu navrhne zrušení EET

Zrušení celé EET navrhla už v lednu ODS. Zamítnutí návrhu prošlo hlasy poslanců ANO, ČSSD a KSČM. ODS ale návrh předloží znovu. Objevují se ale i další opoziční návrhy na zmírnění EET. Naposledy sněmovna hlasy opět ANO, KSČM a ČSSD zamítla návrh zúžit evidenci tržeb jen na plátce DPH z dílny Starostů a nezávislých.

Jednobarevná vláda hnutí ANO v demisi v uplynulém týdnu schválila novelu, která znovu zavádí třetí a čtvrtou vlnu EET a podle níž by podnikatelé s nízkými příjmy, kteří zároveň nejsou plátci DPH, mohli během příštího roku začít evidovat tržby bez připojení k internetu.

O zanikání prodejen informovala na jaře Asociace českého tradičního obchodu (AČTO) s odkazem na výsledky šetření společnosti AC Nielsen. Nejvíce bylo přitom těch úplně nejmenších o prodejní ploše do 50 metrů čtverečních, celkem 759. To je oproti loňského roku téměř padesátiprocentní nárůst zaniklých prodejen. V roce 2016 v této kategorii zaniklo 396 prodejen. Naopak posílily velké obchody nad 400 metrů čtverečních. „Je tedy patrné, že zatímco nejmenší venkovské obchody zanikají, rostou nové supermarkety,“ uvedl předseda asociace Zdeněk Juračka.