BBC zvažuje po brexitu založit mezinárodní základnu v Belgii, ale i jinde v EU
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Britská zpravodajská společnost BBC zvažuje, že po brexitu založí v Bruselu svou novou základnu v EU, aby mohla dále vysílat v unii. Informoval o tom ve čtvrtek list The Guardian s odvoláním na belgického premiéra Charlese Michela, který tuto možnost probíral na Světovém ekonomickém fóru v Davosu s generálním ředitelem BBC Tonym Hallem.
"Belgie často figuruje na nejužším seznamu společností, které chtějí po brexitu zakotvit v Evropské unii," řekl Michel v Davosu. Podle listu The Guardian přemýšlí BBC ještě o Nizozemsku a Irsku.
Bude-li chtít BBC po odchodu Británie z EU vysílat dále v unijních zemí své mezinárodní programy - například BBC World, BBC Entertainment, BBC First či BBC Earth -, bude potřebovat licenci udělenou v unii.
Britská premiérka Theresa Mayová se ve snaze tomuto problému vyhnout pokusila audiovizuální průmysl zahrnout do dohody s EU o volném obchodu, ale nepodařilo se jí to. Proti zařazení audiovizuálního průmyslu do dohody se razantně staví například Francie.
Chce-li tedy BBC po brexitu vysílat v celé unii, musí do některého z členských států přemístit své ústředí, nezanedbatelnou část zaměstnanců daného kanálu, anebo zařízení pro přenos signálu. Jinak licenci nezíská, napsal list The Guardian.
Licenci pro vysílání v celé EU vydanou britským úřadem pro regulaci médií Ofcom nyní používá přes 500 celoevropských kanálů. Mezinárodní mediální společnosti v Británii každoročně utratí kolem jedné miliardy liber (29,7 miliardy Kč); po brexitu ale licence pozbudou patrně na platnosti, protože Británie opustí jednotný evropský trh.