Policie prověřuje arabské nápisy na demonstraci před izraelskou ambasádou
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Policie se zabývá demonstrací na podporu Palestiny, která proběhla v pátek před budovou izraelské ambasády v Praze. Jak totiž ukazují fotografie z místa, měly se na akci objevit minimálně dvě nezletilé děti nosící čelenky s nápisem označujícím ozbrojené křídlo hnutí Hamás, brigádu Kasám. „Kriminalisté se tím zabývají a prověřují to,“ řekl deníku Echo24 policejní mluvčí Jan Daněk.
Před izraelskou ambasádu v Praze přišlo v pátek demonstrovat několik desítek lidí jak na podporu Palestiny, tak příznivců Izraele. Obě skupiny stály jen několik metrů od sebe. Demonstranti za Palestinu – převážně mladí lidé – si na travnaté prostranství naproti ambasádě přinesli kromě palestinských vlajek a vlaječek, svíček nebo fotografií i velký transparent s anglickým nápisem „Zastavte zabíjení v Palestině, ukončete okupaci“.
Mezi skupinou příznivců Palestiny se však podle fotografií z místa nacházely také dvě děti se zelenými čelenkami, na nichž byl bílým písmem v arabštině vyveden nápis al-Kassám, který označuje ozbrojené křídlo radikálního hnutí Hamás, které ovládá Pásmo Gazy a od pondělka ostřeluje izraelské území raketami. Izrael v odvetě proti němu podniká letecké a dělostřelecké útoky. Nápisy se tak začala zabývat policie, jak deníku Echo24 potvrdil mluvčí pražských policistů Jan Daněk. „Zatím nemáme žádné konkrétní závěry, jsme ve stadiu prověřování,“ dodal.
Protestní shromáždění svolalo sdružení Přátelé Palestiny a Mezinárodní hnutí solidarity. Organizátoři akce v pozvánce uvedli, že protest se týká vyhánění Palestinců z jejich domovů v Jeruzalémě, útoku izraelské armády na mešitu Al-Aksá a izraelského bombardování civilních cílů v blokádou sevřeném Pásmu Gazy.
„Akce měla dát hlas palestinské straně jako straně okupované, okupací a izraelským apartheidem nejvíce postižené a zároveň straně umlčené. Nemluvili jsme za Hamás ani za jinou politickou stranu či frakci a k nenásilí se přihlásily všechny projevy,“ uvedl pro deník Echo24 Zdeněk Jehlička z Mezinárodního hnutí solidarity.
Současná eskalace konfliktu je nejhorší od poslední války mezi Izraelem a radikálním hnutím Hamás v roce 2014. Situace se výrazně zostřila minulé pondělí pondělí večer, když Hamás a další teroristická skupina Islámský džihád začaly z Pásma Gazy ostřelovat izraelské území, na což Izrael odpověděl masivními nálety. Ostřelování předcházely vícedenní střety Palestinců s izraelskou policií v Jeruzalémě. Hnutí Hamás považují Izrael, Spojené státy a EU za teroristickou organizaci.
Vzájemné ostřelování Izraele a Pásma Gazy trvá už týden a vyžádalo si na dvě stě obětí. Podle palestinských zdravotníků zemřelo v Pásmu Gazy k nedělnímu večeru 197 lidí, včetně desítek žen a nezletilých, a na 1200 další lidí tam bylo zraněno. V Izraeli podle vládních údajů zemřelo deset lidí, mezi nimi dvě děti.