Dražší alkohol či cigarety. Sněmovna definitivně rozhodne o daňovém balíčku
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Prodraží se Čechům alkohol či tabák? Snaha vlády nalézt finanční prostředky pro svůj štědrý rozpočet jde do finále. Zatímco Senát vrátil vládní daňový balíček k přepracování, především kvůli nesouhlasu se zvýšením daně z hazardu, očekává se, že vládní koalice ANO a ČSSD s podporou komunistů vyšší daně odsouhlasí. Schůze dolní komory pokračuje od úterního odpoledne.
Novelu, jež má i zvýšením spotřební daně na tabákové výrobky a lihoviny vylepšit už příští rok příjmy státního rozpočtu, sněmovna původně schválila až po mnohahodinové debatě a po tuhém odporu opozice. Jednání provázely ve sněmovně tvrdé obstrukce ze strany opozičních stran, které několikrát zablokovaly jejich projednání. Vládní strany nakonec musely za pomoci komunistů schválit usnesení, aby se daňový balíček hlasoval i bez ukončení rozpravy, což bude mít pravděpodobně dohru u Ústavního soudu.
Poslanec Jan Skopeček (ODS) tehdy obvinil ministryni financí Alenu Schillerovou (za ANO), že s návrhem na změnu daní přišla pozdě. Podle něj měli o nich poslanci jednat ještě před schválením základních parametrů státního rozpočtu. „Přece to není normální dělat to opačně, že nejdříve se schválí rozpočet a pak (ministryně) na poslední chvíli honí miliardy korun navíc a obviňuje tady opozici z obstrukce, protože nechceme, aby se lidem zvyšovaly daně,“ řekl Skopeček.
Proti vládní snaze o vyšší zdanění loterií nebo o zvýšení poplatku za vklad do katastru nemovitostí se však postavil Senát. Doporučil také úpravy ve zdanění technických rezerv pojišťoven. Senátor Michael Canov (SLK) neúspěšně prosazoval zamítnutí daňového balíčku kvůli způsobu jeho schválení sněmovnou, který si prosadila vládní koalice a který možná bude napaden u Ústavního soudu. Šéfka senátorského klubu ANO Zdeňka Hamousová podobně marně prosazovala schválení sněmovní verze beze změn. Daňový balíček se tak vrátil s pozměňovacími návrhy do sněmovny.
Například Piráti ale uvedli, že nemají žádnou strategii, jak k projednávání přistupovat. „Je to vratka, takže ne. Plánujeme před tím diskutovat vliv Číny na českou politiku a zřízení komise,“ uvedl šéf poslanců Jakub Michálek pro Echo24.
Piva ani vína se zvýšení sazeb netýká
Vláda v balíčku navrhuje například zvýšení spotřební daně na lihoviny, což senátoři nezměnili. V případě půllitrové láhve 40procentního alkoholu vzroste spotřební daň z nynějších 57 korun na 64,50 Kč. Unie výrobců lihovin už dříve uvedla, že v takovém případě zdraží láhev o 9,10 Kč. Piva ani vína se zvýšení sazeb netýká, vláda to podle Schillerové neplánuje ani do budoucna.
Kromě vyšší daní z tabáku a alkoholu dojde také k většímu zdanění hazardu. V takzvaném daňovém balíčku se Senát postavil proti snahám vlády zvýšit zdanění loterií z 23 na 35 procent a zdvojnásobit poplatek za vklad do katastru nemovitostí na 2000 korun. Doporučil také upravit zdanění části technických rezerv pojišťoven, které patřilo v obou parlamentních komorách k nejvíce kritizovaným částem vládní předlohy.
Vyšší zdanění loterií odmítl Senát kvůli tomu, že by zatížilo nejméně nebezpečné druhy hazardu. Zvýhodnilo by se tak zdanění ostatních druhů hazardu, třeba z automatů, které jsou návykovější. Zdanění části technických rezerv pojišťoven patřilo mezi nejvíc kritizované části vládní předlohy. Senátní úpravy mají mimo jiné zabránit dvojímu zdanění pojišťoven, uvedl předseda hospodářského výboru Vladislav Vilímec (ODS).
Poplatek za vklad do katastru nemovitostí by se měl podle vládního návrhu zvýšit dvojnásobně na 2000 korun. Stát by tak měl podle ministerstva financí získat 650 milionů korun ročně. Předseda senátorů ODS Miloš Vystrčil namítal, že rozpočet katastrálního úřadu počítá s navýšením příjmů o zhruba 200 milionů korun nižším a vláda chce tento rozdíl asi využít jinak. Schillerová uvedla, že takovéto porovnávání příjmů není možné.