Trest za facku vojákovi

Za facky izraelskému vojákovi dostala Palestinka trest osm měsíců

Trest za facku vojákovi
Za facky izraelskému vojákovi dostala Palestinka trest osm měsíců

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Sedmnáctiletá Palestinka Ahid Tamímíová, která loni několikrát udeřila dva izraelské vojáky, byla dnes odsouzena k trestu osmi měsíců vězení a pokutě. Informoval o tom dnes deník The Times of Israel. Populární Palestince, která se pro mnohé v posledních měsících stala hrdinkou, hrozilo až několik let vězení. Nižší trest dostala díky tomu, že přistoupila na dohodu navrženou prokuraturou.

Palestinka Tamímíová, která se kvůli svému činu stala v posledních třech měsících pro mnohé hrdinkou, je ve vazbě od poloviny loňského prosince. Zatčena byla několik dní poté, co na palestinském území, které Izrael okupuje, napadla ozbrojeného izraelského vojáka a pak také jeho kolegu. Čin byl zachycen na video, které se objevilo na sociálních sítích.

Vojáka Tamímová několikrát udeřila rukou a nakopla v přítomnosti své matky a sestřenice. Incident byl natočen na video, které se poté objevilo na sociálních sítích. Trest osmi měsíců vězení dostala dnes i její matka za podíl na útoku na vojáky. Obě musí zaplatit pokutu, dcera 5000 šekelů (asi 30 tisíc korun) a matka 6000 šekelů (asi 36 tisíc Kč). Kratší trest vězení a nižší pokutu dostala i sestřenice, která ale za mříže nepůjde, protože už si trest odpykala ve vazbě.

Odhodlání Izraele dívku soudně stíhat narazilo na kritiku ze strany ochránců lidských práv i mnoha zemí. K soudu, který po odkladech začal v polovině února, přišlo i několik lidí z diplomatických misí evropských států včetně Německa a Nizozemska. Izraelský vojenský soudce, který proces vede, ale poté nařídil, aby se jednání konalo za zavřenými dveřmi.

Proces, který byl několikrát odročen, se koná na izraelské vojenské základně na palestinském Západním břehu Jordánu. Na tomto okupovaném palestinském území se čin loni 15. prosince stal.

Dívka, která ve vazební věznici oslavila 17. narozeniny, má mnoho příznivců, kteří její čin oceňují. Izrael podle AP drží ve věznicích až 300 palestinských nezletilců.

,

21. března 2018