Čeští dělostřelci přezbrojí na houfnice Caesar. Budou mít munici za deset miliard
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Munici pro nově pořizované samohybné houfnice z Francie armádě dodá česká společnost STV Group. Ministerstvo obrany s firmou uzavře rámcovou smlouvu, na základě které do roku 2029 pořídí munici ráže 155 milimetrů až za 10,17 miliardy korun bez DPH. Vládu o tom ve středu informovala ministryně obrany Jana Černochová (ODS). ČTK to sdělil David Šebek z tiskového oddělení ministerstva obrany.
Česká republika chce z Francie nakoupit 62 samohybných houfnic Caesar. Děla budou nově využívat ráže 155 milimetrů, která je standardem v armádách NATO. Čeští vojáci měli dosud k dispozici houfnice Dana využívající munici v ráži 152 milimetrů.
STV Group by měla celkem v letech 2025 až 2029 dodat pět druhů střel v počtu 65.848 kusů. Zakázka počítá také s dodáním více než 283.000 prachových modulů, téměř 77.000 zážehových pouzder nebo tří druhů zapalovačů v počtu téměř 66.000 kusů. Firma musí podle smlouvy také zajistit certifikaci munice.
"Zabezpečení munice prostřednictvím českého dodavatele je podstatným bezpečnostním zájmem ČR," uvedl Šebek. Poznamenal také, že jednotná ráže v rámci NATO by v případě konfliktu usnadnila aliančním armádám logistickou podporu.
"Jak ukazuje i konflikt na Ukrajině, samohybné houfnice jsou jedním ze základních zbraňových systémů pozemního vojska," poznamenal. Jsou podle něj určeny k tzv. nepřímé palbě obvykle na velkou vzdálenost, houfnice Caesar mají dostřel až 40 kilometrů. "Cílem palby je oslabovat protivníka prostřednictvím ničení, boření či omezování jeho pohybu," poznamenal.
Vláda dnes také vzala na vědomí informaci o tom, že Vojenský technický ústav (VTÚ) zabuduje dva radiosondážní prostředky na speciální nákladní vozidla Iveco s přívěsem. Vozidla jsou určena pro 13. dělostřelecký pluk. "Účelem pořízení je získání schopnosti přenosu dat, zapojení vozidel do systému řízení palby oddílu, zvýšení schopnosti mobility a operačního nasazení pro hydrometeorologické zabezpečení dělostřelectva," dodal Šebek. Ministerstvo VTÚ za zakázku zaplatí 86,2 milionu korun.