Fico: Česko čím dál tím víc nevhodně vstupuje do našich suverénních záležitostí
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Slovenský premiér Robert Fico se důrazně ohradil vůči kritice z České republiky ohledně svého jednání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem a nabídky Slovenska hostit mírová jednání o konfliktu na Ukrajině. Fico na svém Facebooku vyjádřil pobouření nad stále častějším zasahování české politické scény do slovenských záležitostí.
„Vycházíme ze zásad dodržování mezinárodního práva, nezasahování do vnitřních záležitostí jiných zemí a respektování cesty, kterou si jednotlivé státy vybraly. A na tom nezmění nikdo nic. Ani křik lidí z bratislavské kavárny, ani agresivní liberální média, ani česká politická scéna, která čím dál tím více nevhodně vstupuje do našich suverénních vnitřních záležitostí,“ uvedl Fico.
Cesta do Moskvy a mezinárodní reakce
Ficova návštěva Moskvy, během níž jednal s prezidentem Vladimirem Putinem o energetických otázkách a mírových iniciativách, vyvolala kritiku nejen na Slovensku, ale i v zahraničí. Český premiér Petr Fiala varoval před oslabováním jednotného postoje Evropské unie vůči Rusku. „Pokud kdokoli z evropských politiků zahájí cestu vlastního přístupu k Rusku, tak tím jednotný přístup narušuje, a to nám rozhodně neprospěje jako celku,“ uvedl Fiala. Podobná slova zazněla i od ministra zahraničí Jana Lipavského a prezidenta Petra Pavla.
„Putin zatím všechny návrhy míru odmítl a místo toho každý den posílá další útoky. Neřešme ruské lži, ale jak zajistit bezpečnost pro naše lidi,“ prohlásil Lipavský.
V Moskvě se Fico s Putinem před několika dny shodli na nutnosti obnovení tradičních vztahů mezi Slovenskem a Ruskem, především v oblasti obchodu a energetiky. Ficova iniciativa normalizovat vztahy s Ruskem byla vnímána jako potvrzení jeho kritického postoje vůči Ukrajině, kterou viní z ohrožení tranzitu ruského plynu na Slovensko a dále do Evropy.
Slovensko jako platforma pro mírová jednání
Slovenský ministr zahraničí Juraj Blanár také oznámil, že Slovensko je připraveno hostit mírová jednání o konfliktu na Ukrajině. „Slovensko nabízí prostor pro mírová jednání,“ uvedl Blanár na sociálních sítích. Zdůraznil, že konflikt nemá vojenské řešení a Slovensko podporuje všechny mírové iniciativy. „Nabízíme slovenskou půdu pro taková jednání,“ dodal.
Ruský prezident Putin ocenil slovenskou nabídku jako „pozitivní signál k ukončení války, krveprolití a ničení“.
Ukrajinská strana nadále zůstává skeptická k jednání s Moskvou. Současně trvá na tom, že prodloužení smlouvy o tranzitu ruského plynu do Evropy je možné pouze po skončení války.
Zastavení vojenské pomoci Ukrajině a důraz na udržení dodávek ruského plynu jsou klíčovými body Ficovy politiky, což vyvolává napětí s tradičními spojenci v EU.