Fialova vláda vyšachovala Macrona
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Twitterový účet Petra Fialy je plný sebechvály, ale tuto středu byla namístě. Oznámení, že vláda vybrala pro stavbu dvou reaktorů v Dukovanech jihokorejskou státní KHNP, a nikoliv francouzskou státní EDF, premiér zdůvodnil slovy, že korejská varianta bude „velká příležitost pro českou ekonomiku, průmysl a české firmy“ – ty se na strategické investici mají podílet zhruba ze 60 procent. Podle toho, co slýcháme z odborných míst, je to pravda.
Francouzi by patrně turbínu přivezli z Francie a stejně tak všeobecné očekávání v českých interesovaných kruzích bylo, že podobně by se EDF chovala u většiny dalších svých podzakázek.
Druhý argument pro je rychlost: jak KHNP, tak EDF navrhovaly do Dukovan menší reaktor, než jaké stavějí, v obou případech tedy vlastně prototyp. Oba uchazeči věděli, že ve své vlasti podle „českého“ projektu stavět nebudou. Ale jen Korejci si dali tu práci, aby si u korejských úřadů začali vyběhávat licenční řízení, čímž našemu Státnímu úřadu pro jadernou bezpečnost ušetří část práce a hlavně objednavateli čas.
S tím souvisí další faktor, jakási kumulovaná zkušenost, kdy EDF v Británii i ve Finsku u staveb reaktorů významně přetahovala termín i rozpočet. Korejci v Emirátech naopak víceméně dodrželi čas i peníze.
A nakonec cena. Francouzskou nabídku oficiálně neznáme, avšak ještě před rozhodnutím vlády prosakovala informace, že je vyšší než korejská o tolik, že to Fialova vláda nemůže ignorovat. Tady pobočná vysvětlivka: proti KHNP vede spor o duševní vlastnictví americký Westinghouse, který v českém i polském tendru hrozil a hrozí arbitrážemi. KHNP se brání, že původně americký reaktor mezitím vylepšila do té míry, že už je duševní vlastnictví její. Ale ČEZ ve svém hodnocení pro vládu musel kalkulovat i s tím, co může Korejce potkat. Musel vzít do úvahy i doufejme nepravděpodobný scénář, v němž Korejci s Westinghousem prohrají a budou mít potíže a vyšší náklady. A i přesto to celkově vychází lépe pro KHNP...
Jak to, že přes to přese všechno si EDF a zezadu prezident Macron byli zakázkou na Dukovany podle všeho téměř jisti? Z politických důvodů, proto, že Francie je vedle Německa zásadní hráč v Evropské unii. Za ty peníze, o něž by zakázka pro EDF byla dražší, bychom si kupovali politický vliv, který v evropských institucích nemáme. Je to vábivá úvaha. Kromě toho, že je o hodně dražší, má už jen tu slabinu, že na Paříž není stoprocentní spoleh. Jak českým vyjednávačům pomohla v Evropské komisi s notifikací na první reaktor v Dukovanech, který dopadl výrazně jinak, čili hůř, než jaká byla původní česká představa?
Uzavírat obchodně a technologicky nevýhodné smlouvy v naději, že si nakloním mocného partnera v klubu, by bylo fakticky popřením suverenity, o niž by každá vláda ještě i v EU pořád měla usilovat. Při míře nesamostatnosti, jakou se vyznačujeme geopoliticky i dovnitř Unie, toto odvážné rozhodnutí vlády pro Korejce svou svébytností téměř vyráží dech.