Robert Fico je totální pragmatik, za zavřenými dveřmi je proukrajinský, míní experti
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Slovenský premiér Robert Fico (Směr-SD) v posledních dnech zaujal svým výrazně vstřicnějším postojem k Ukrajině, než jaký vládní strany proklamovaly před prezidentskými volbami. Všímají si toho slovenská média a podle nich i voliči. Experti, které oslovil deník Echo24, nicméně výraznou změnu nepozorují a tvrdí, že jde o Ficovu běžnou „politiku dvou tváří“. Před svými voliči podle nich nikdy „přítelem Ukrajiny“ nebude, za zavřenými dveřmi je to ale jinak.
Ficova vláda měla minulý týden společné jednání s ukrajinským kabinetem v čele s premiérem Denysem Šmyhalem. Fico během toho mimo jiné uvedl, že použití ruské vojenské síly vůči Ukrajině bylo porušením mezinárodního práva, postavil se za územní celistvost Ukrajiny a podpořil vstup Ukrajiny do EU. Přitom ještě nedávno byl vládní narativ vůči Ukrajině velmi tvrdý.
To se ukázalo například mezi prvním a druhým kolem prezidentských voleb, kdy sehrálo ukrajinské téma klíčovou roli v kampani provládního kandidáta Petera Pellegriniho. Ten vsadil na obavy, že vítězství jeho soupeře Ivana Korčoka povede k vyslání slovenských vojáků na Ukrajinu a slíbil, že to nedovolí, jakkoli se s ničím takovým ani nepočítalo. Strach z války podle expertů zmobilizoval voliče slovenských vesnic a malých měst, což vedlo k Pellegriniho vítězství.
Změny ve Ficově postoji vůči Kyjevu si všímají například slovenští komentátoři. Ti například uvádí, že Ficova, respektive Pellegriniho slova o tom, že Slovensko bude ve válce mírotvůrcem, byly jen „stavěním vzdušných zámků“. Ve výsledcích jednání vlád vidí experti pragmatismus a také to, že potenciální obnova Ukrajiny je rovněž příležitostí pro výrazný ekonomický rozvoj východního Slovenska. List Ukrajinska pravda nicméně upozorňuje, že je otázkou, jak dlouho vydrží tento vstřícný postoj Bratislavy. Pravděpodobně dokud se to Ficovi bude hodit, píše list.
Podle zdrojů z ukrajinské delegace Fico za zavřenými dveřmi přiznal, že protiukrajinské výroky byly určeny domácímu publiku, ale sám je připraven na konstruktivní vztahy. „Pokud Slovensko, stejně jako Maďarsko, nebude blokovat pro Ukrajinu důležitá témata, pak budou muset být tato prohlášení ignorována,“ uvedl později jeden z členů vlády.
Experti: Typická Ficova politika dvou tváří
Politolog Radoslav Štefančík z Ekonomické univerzity v Bratislavě pro Echo24 uvedl, že se určitě ve Ficově postoji nejedná o výraznou změnu. „Sám Fico na prvním setkání v Užhorodě uvedl, že jedna strana mince jsou jeho výroky a ta druhá jsou reálná rozhodnutí. Podívejme se například na programové prohlášení vlády. Tam se jasně, černé na bílém, píše, že Slovensko uznává územní integritu Ukrajiny, což se dá v doslovném překladě číst, že vláda uznává i Krym jako ukrajinský,“ uvedl Štefančík s tím, že Fico se spoléhá na to, že jeho voliči programové prohlášení a podobné dokumenty nečtou a stačí jim vyjádření na sociálních sítích – často razantní a s proruským nádechem.
„Je to politika dvou tváří, což se ale dělá odjakživa. Kdysi byl kritický vůči Maďarsku a politickým představitelům maďarské menšiny na Slovensku, pak s nimi šel do vlády. Jednou říkal, že do Evropské unie ano, ale s holými zadky a potom, během slovenského předsednictví, byl Fico největším Evropanem v galaxii. No a teď na jedné straně říká, že na Ukrajině není válka, aby následně informoval, že si neumíme představit, co musí ukrajinští občané během války zažívat,“ řekl Štefančík.
Podle něj to je typický Fico a jeho komunikační strategie, nicméně postoj k Ukrajině se podle něj nemění. „Podpora humanitární pomoci a dovoz zbraní jen přes soukromé společnosti. Možná takové, které jsou nebo budou napojené na nějakého směráckého mecenáše,“ míní.
Podobně hovoří i politolog z Prešovské univerzity Michal Cirner. Podle něj tento styl politiky Fico praktikuje odedávna. „Většina kontroverzních vyjádření je určená pro domácí publikum, tedy pro jeho voliče a sympatizanty. Za zavřenými dveřmi v Bruselu a jinde je to úplně jiný Fico, který je vstřícný a zájmy Ukrajiny nepoškozuje, naopak ji leckdy podporuje,“ uvedl Cirner s tím, že hlavní změna je v tom, že tím, jak Fico přebral a oslovil elektorát krajní pravice a nacionalistů, tak je jeho slovník mnohem ostřejší než dříve, čehož si samozřejmě všichni zainteresovaní všimli.
Fico je podle Cirnera „totální pragmatik“. „Myslím, že pozorovatelé vždy chápali jeho dvě tváře, ale současný Fico a jeho slovník už zvedá obočí i těm, kteří respektují hru na populismus a politický marketing jako součást výbavy politických lídrů. I slova jsou v nadsázce jako zbraně, mohou polarizovat společnost a poškodit pověst Slovenska. Slova se v politice berou vážně, nejsou jen nástrojem politického marketingu, zvláště když je pronáší premiér, tedy hlava výkonné moci a třetí nejvyšší ústavní činitel na Slovensku,“ dodal Cirner.
Podle Štefančíka voliči nicméně Ficův vstřícnější postoj k Ukrajině nebudou brát tak kriticky, aby na něj změnili názor. „Fico je natolik zkušený politik, aby včas upravil svoji rétoriku tak, že mu voliči znovu uvěří. Nelze vyloučit, že pod vlivem jeho názorů začnou i voliči Směru a dalších vládních stran postupně měnit svůj pohled na Ukrajinu. Ale nevěřím, že se z Fica stane ‚přítel Ukrajiny‘ i před svými voliči,“ dodal Štefančík.
Voliči opozičních stran se podle Michala Cirnera nestíhají divit a z proměn Ficova postoje jsou velmi konsternovaní. „Voliči Směru, SNS a Hlasu vnímají tuto rétoriku jako rajskou hudbu, vyhovuje jim a kopíruje jejich pohled na politiku a geopolitiku,“ řekl Cirner.