Milice a etnicky motivované násilí. Boje v Súdánu pokračují, mobilizují se další státy
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Súdánský konflikt se rozšiřuje do dalších částí země. Armáda a milice dnes zahájily mobilizaci v Jižním Kurdufánu a Severním Dárfúru, píše agentura Reuters. Lidé již začali prchat z hlavního města Jižního Kurdufánu poté, co tam súdánská armáda ve středu obvinila povstaleckou milicí SPLM-N vedenou Abdal Azízem Hilúem z útoku na její pozice. V Jižním Kurdufánu, jehož část má Hilú pod kontrolou, se nacházejí hlavní súdánská ropná pole.
Boje mezi armádou a polovojenskými Jednotkami rychlé podpory (RSF) zemi sužují od 15. dubna. Od té doby podle súdánského ministra zdravotnictví zahynulo už více než 3000 lidí a více než 6000 dalších bylo zraněno. Násilí také vyhnalo z domovů přibližně 2,5 milionu lidí.
Přestože se střety soustředí především na hlavní město, postupně se rozšiřují do dalších částí země. V Chartúmu propukla další vlna bojů poté, co ve čtvrtek v 06:00 SELČ vypršelo třídenní příměří mezi RSF a armádou. Jih metropole dnes zasáhly letecké útoky armády, na které polovojenské jednotky reagovaly protiletadlovými zbraněmi, píše Reuters.
Civilians in Sudan are fleeing the violence on foot.
— Amnesty International (@amnesty) June 21, 2023
The international community must urgently support the humanitarian response, both in Sudan and in neighbouring countries. pic.twitter.com/WCucUvbTHz
Armáda a RSF se podle místních obyvatel připravují na boje rovněž v Jižním Kurdufánu a Severním Dárfúru. Své jednotky obě strany rozmístily v severodárfúrském Fáširu. V Kadugli, hlavním městě Jižního Kurdufánu, se začala shromažďovat v periferních oblastech milice SPLM-N, zatímco armáda přesunula jednotky na ochranu svých pozic. Ve středu rovněž SPLM-N zaútočila společně s RSF na další jihokurdufánské město Dalandž.
Stejně jako v dalších konfliktem zasažených částech země se v těchto místech tenčí zásoby potravin a zdravotnického vybavení a často dochází k výpadkům proudu. Polovojenské jednotky RSF působí také v Jižním a Západním Dárfúru. Především v západodárfúrském městě Džunajná byly hlášeny případy etnicky motivovaného násilí. Společně s dalšími arabskými milicemi tam RSF často cílí na obyvatelstvo, které není arabského původu.