Trumpův mírový plán pro Ukrajinu. Je radikální, ale není jediný
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Jaký má Donald Trump mírový plán pro Ukrajinu? Poté, co minulý týden deník Wall Street Journal publikoval dohodu, kterou Rusové podmiňovali stažení vojsk z Ukrajiny na jaře 2022, se opět do popředí dostává představa Donalda Trumpa a jeho styl řešení konfliktu. V minulosti se chvástal, že by konflikt vyřešil do 24 hodin. Německý deník Bild uvádí, že Trump může stále vidět řešení konfliktu v dohodě z roku 2022, kterou jak Ukrajina, tak západní státy odmítají. Jak si ale všímá Anne Applebaumová, události posledních dní ukazují velmi silný vliv Trumpa v republikánské straně a možnost, že jako prezident svůj návrh prosadí.
Návrh z roku 2022 podmiňoval ruské stažení z Ukrajiny tím, že Ukrajina Rusku přenechá Krym a zaváže se nevstoupit do NATO. Omezí svou armádu na 85 000 mužů a zrovnoprávní v zemi úředně ruštinu s ukrajinštinou. Ukrajina plán odmítla a jednání byla ukončena poté, co vyšel najevo ruský masakr v Buči.
Trump v minulosti tvrdil, že by válku na Ukrajině vyřešil do 24 hodin. Zatímco v minulých měsících bylo jeho řešení konfliktu odmítáno jako ústup agresorovi, v posledních dnech přibývá iniciativ na možný mír mezi Ruskem a Ukrajinou. V sobotu se ke konfliktu vyjádřil například papež František. „Slovo jednat je odvážné slovo. Když vidíte, že jste poražen, že věci se nevyvíjí dobře, musíte mít odvahu k jednání,“ řekl František. V rozhovoru kromě slova „porážka“ mluvil také o „odvaze k vytáhnout bílou vlajku“. Psali jsme o tom zde.
V minulých dnech mluvil o mírové konferenci i turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan, který nabídl zprostředkování mírového jednání. Jeho nabídku však Volodymyr Zelenskyj odmítl s tím, že dokud nebude na stole přesný mírový plán, nemá smysl zahajovat jednání.
S mírovou iniciativou přišlo nedávno na žádost Zelenského i Švýcarsko. Ukrajinský prezident o uspořádání mírové konference požádal při letošní návštěvě Bernu. Rusko však tento návrh odmítlo.
Podle Bildu je možné, že Trumpova představa míru se velmi blíží té z roku 2022. Americká novinářka Anne Applebaumová v článku The Atlantic upozorňuje na rostoucí vliv Donalda Trumpa v republikánské straně. Ten se ukazuje především v neochotě předsedy Sněmovny reprezentantů Mikea Johnsona dát k hlasování balíček podpory Ukrajině. Je možné, že se obává stejného osudu jako jeho předchůdce, který byl sesazen radikální částí republikánů nakloněných Donaldu Trumpovi. Upozorňuje také na slova syna exprezidenta Donalda Trumpa juniora. Ten v minulých týdnech uvedl, že řešení války na Ukrajině je jednoduché. Stačí nedávat Ukrajině peníze a dostat ji tak k jednacímu stolu.
Americkým médiím také neušlo přátelské setkání Donalda Truma s maďarským premiér Viktorem Orbánem, který odmítá vojenskou pomoc Ukrajině. Donald Trump ho označil za „nejlepšího vůdce“. „Je to šéf,“ řekl k němu Trump. Orbán k setkání řekl, že jen Donald Trump může přinést mír na Ukrajině. Setkání se dostalo v USA nebývalé publicity. „Víte, s kým se dnes (Trump) setkává v Mar-a-Largo? S maďarským premiérem Viktorem Orbánem, který si myslí, že demokracie nefunguje, který chce být diktátorem,“ uvedl k setkání americký prezident Joe Biden.