Zákaz církve. V roce 2024?
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
K výročí 21. srpna jsme z našich oficiálních míst opět slýchali důvody, proč se má pomáhat Ukrajině proti Rusku. Kromě podpory státní suverenity a mezinárodně uznaných hranic, což jsou nepochybně hodnoty, které podpořit máme, je to Ukrajina jako součást globálního boje demokracie proti útočící totalitě. Rusko–ukrajinská fronta je v tomto podání frontou mezi východními a západními hodnotami.
Až zákon podepíše prezident Zelenskyj, dostanou jednotlivé farnosti a kláštery UPC devět měsíců, aby zpřetrhaly vazby s Ruskem. Ale jestli se jim podařilo je správně zpřetrhat, bude posuzovat ona státní agentura. A Zelenskyj už teď mluví o tom, že je třeba dát ukrajinským občanům „náboženskou nezávislost na Rusku“.
UPC je na moskevském patriarchátu administrativně nezávislá od roku 1990. Sama si volí své biskupy a svého patriarchu. Po začátku války tento patriarcha ruský vpád jasně odsoudil, a UPC si ještě spěšně změnila stanovy tak, aby o její nezávislosti na ruské církvi nemohlo být pochyb.
Ale stát – především tajná služba SBU – byl už nastartovaný a vytlačování historické církve na Ukrajině z veřejného života a brzy možná i z legality pokračuje. Následovaly policejní šťáry a údajné objevy proruských tiskovin. Ukrajina je celkově mnohem brutálnější společnost než například česká, takže v procesu nahrazování jedné církve jinou, novou, ale státní, dochází občas k násilí proti mnichům, kněžím a věřícím. A přesto se dosud, i po ztrátě etnicky ruských území, i po odchodu několika milionů Ukrajinců do Ruska jak před válkou, tak po jejím začátku, k UPC stále hlásí na deset procent obyvatelstva.
Je inteligentní tak rozrůzněné společnosti vládnout nacionalisticky a tvrdou rukou, notabene uprostřed války? Co si myslí česká vláda, která po nás chce, abychom její podporou Ukrajiny poměřovali celou její práci, o tom, že ukrajinský stát se chystá zakázat starobylou církev? To ve vládě s asi největším počtem křesťanů od roku 1989 nikoho netrkne? Ví někdo z českých zahraničněpolitických expertů, že v Kyjevě se letos na jaře konaly masové protesty na obranu mnichů v Pečerské lavře, když jim stát dal ultimátum, dokdy mají slavný klášterní komplex vyklidit?
Celé to podreportované drama je připomínkou čehosi hlubšího. Nešťastná země, kterou jsme před deseti lety i my – v osobě evropského komisaře Štefana Füleho – nutili rozhodovat se mezi Východem a Západem, je civilizačně rozdělená. Samuel Huntington ve svém slavném Střetu civilizací uváděl Ukrajinu jako příklad tzv. cleft country (cleft anglicky znamená trhlina, rozsedlina). K dovršení všeho ta vnitřní hranice není ostrá, ale pozvolná. Je to prorostlý organismus, o jehož tkáních Washington v době, kdy Ukrajinu začal vábit do NATO, buď neměl potuchy, anebo mu to spíš bylo jedno. Dnes jsme ve stavu, kdy už se začalo řezat – a jen tak se nepřestane.
Diskuze
Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.