Mike Johnson: Další balík pomoci Ukrajině se v nejbližší době nechystá
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
S nástupem Donalda Trumpa do Bílého domu se očekává řada změn. A to i v otázce podpory Ukrajiny ze strany USA. Například prestižní časopis Foreign Affairs vyzval krátce po prezidentských volbách Kongres, aby co nejdříve navýšil pomoc Ukrajině, a to ještě před nástupem Donalda Trumpa. Mluvčí předsedy Sněmovny reprezentantů Mikea Johnsona však dal nyní jasně najevo, že se předložení dalšího balíku pomoci v nejbližší době nechystá.
Spojené státy naposledy schválily balík pomoci Ukrajině v dubnu tohoto roku. Celková pomoc, a to i nevojenská, měla dosáhnout více jak 60 miliard dolarů. V září tohoto roku pak prezident Joe Biden nařídil ministerstvu obrany, aby do konce jeho mandátu 20. ledna odeslalo veškerou pomoc, kterou mu schválený zákon umožňuje. Jak nedávno upozornil ukrajinský prezident Volodymr Zelenskyj, přímo na Ukrajině je v současnosti přibližně 10 % slíbené pomoci. Podle nedávných vyjádření americké administrativy je ještě z dubnového balíčku nevyčerpáno 6 miliard dolarů z přibližně 60 miliard.
Donald Trump v minulosti uvedl, že konflikt na Ukrajině vyřeší hned po nástupu do úřadu. O tom, jak chce nová administrativa ke konfliktu na Ukrajině přistupovat Echo24 psalo například zde či zde. Jako o možné variantě se mluví o zmražení konfliktu či změny nebo zastavení podpory Ukrajiny ze strany USA, které jsou dosud největším podporovatelem Ukrajiny.
Syn Donalda Trumpa Donald Trump junior pak na sociálních sítích zveřejnil příspěvek s fotkou zklamaného Zelenského a popiskem: "Pohled, když jste 38 dní od ztráty kapesného."
Foreign Affairs na možnost omezení pomoci Ukrajině reagoval článkem, ve kterém vyzval k rychlému schválení další pomoci Ukrajině na principu zákona o půjčce a pronájmu, který za druhé světové války poskytl finance spojencům v Evropě k nákupu amerických zbraní.
O podobné možnosti mluvil ještě před volbami bývalý Trumpův ministr zahraničí Mike Pompeo. V minulých dnech však Trump jeho pokračování v nové administrativě odmítl.
Nové jednání o další podpoře Ukrajiny, ještě před nástupem Donalda Trumpa do úřadu však nyní odmítl slovy svého mluvčího předseda sněmovny Mike Johnson. Republikáni v Sněmovně reprezentantů nemají podle Johnsona zájem v nejbližší době o další pomoci jednat.
O tom, jaké by omezení pomoci mohlo mít dopad na další vývoj války se nyní mluví i na Ukrajině. Poslankyně Nina Južnanina nedávno uvedla, že současný návrh rozpočtu pro příští rok počítá s pokrytím civilních potřeb ze zahraničí. V případě, že by západní spojenci pomoc ukončili, vedlo by to k zastavení veškerých plateb z rozpočtu, které se netýkají armády. „Myslím, že existuje naprosto jasný plán B: zastavit všechny platby kromě armády," uvedla poslankyně.