Německé firmy už rekonstruují Ukrajinu. Ale tu dobytou Rusy. Spolustaví nový Mariupol
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Ukrajinský Mariupol byl úplně zničen Ruskem. Při dlouhotrvajících bojích byly desetitisíce civilistů zabity a vysídleny. Rekonstrukce a nová výstavba přístavního města hraje ústřední roli v ruské propagandistické válce, kde ukazuje celé nově postavené obytné bloky. Podle zjištění redaktorů pořadu Monitor televize ARD jsou do rekonstrukce zapojeny i německé firmy, píše list Tagesschau. Na stavební materiály se protiruské sankce nevztahují.
Velké město na pobřeží Azovského moře se skoro půl milionem obyvatel a obrovským ocelářským průmyslem bylo z velké části při bojích zničeno. Když byla na zničených budovách Mariupolu vztyčena ruská vlajka, začaly stavební práce na „novém“ Mariupolu. Po celém městě jsou staveniště, staví se zcela nové obytné bloky, jak slíbil po dobytí města ruský prezident Vladimir Putin.
Российский город Мариуполь хорошеет pic.twitter.com/TFepywZ89Q
— bocharik (@bocharik) April 6, 2024
Kdo mu ale s tímto projektem pomůže?, táže se německý list. Po stopách se vydali reportéři politického magazínu ARD Monitor. Ve výročních zprávách, na firemních stránkách, na fotkách i ve videích, všude tam jsou důkazy, že i německé firmy hrají důležitou roli při rekonstrukci nového ruského Mariupolu.
#Мариуполь #Сейчас
— Правдивый Модер (@ZorGeRixard) March 29, 2024
Мариуполь разный и восстановленный тоже есть pic.twitter.com/VNhp07kFVq
Jsou to těžké stavební stroje nebo okna, na kterých lze najít loga několika německých výrobců. A znovu a znovu na pytlích se suchou maltou, omítkou a sádrou: jméno Knauf. Německý rodinný podnik je světovým lídrem ve výrobě omítek. A v Rusku dlouhodobě dělá důležité obchody. Spolumajitel firmy Nikolaus Knauf byl více než dvě desetiletí ruským honorárním konzulem, na fotografiích se usmívá vedle prezidenta Putina. Tento post si udržel i po anexi Krymu a v roce 2018 označil následné sankce proti Rusku za „strašné“. Knauf říká, že v Rusku nadále zaměstnává 4000 lidí a má tam miliardové tržby.
V obecném prohlášení o podnikání v Rusku Knauf Monitoru sdělil, že odsuzuje ruskou útočnou válku proti Ukrajině a dodržuje všechny sankce EU proti Rusku. Vyrábí v Rusku "výhradně pro ruský trh". Na řadu otázek redaktorů ale Knauf neodpověděl.
Шинэ Мариуполь... pic.twitter.com/x1UsC9esmh
— Улаан судар ☯ (@UlaanSudar) April 5, 2024
Knauf ale podle ARD není osamocená německá firma, která se účastní výstavby Mariupolu a uvádí další příklad. Na snímcích a videích, které redaktoři viděli, jsou na mnoha stavbách patrné betonové bloky v zelené fólii. Je na něm logo německé společnosti WKB Systems GmbH ze Severního Porýní-Vestfálska. Hlavním akcionářem společnosti je ruský oligarcha Viktor Konstantinovič Budarin.