Slovensko potvrdilo, že je připraveno hostit mírová jednání o Ukrajině
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Slovensko potvrdilo, že je připraveno hostit jednání o míru na Ukrajině. Uvedl to na Facebooku ministr zahraničí Juraj Blanár. S návrhem o den dříve vyjádřil souhlas ruský prezident Vladimir Putin. Ukrajina, která se třetím rokem brání ruské agresi, kritizovala cestu slovenského premiéra Roberta Fica do Moskvy, kde minulou neděli jednal s Putinem.
„Již téměř třetím rokem vojenského konfliktu na Ukrajině se potvrzuje to, co říkáme od začátku a dává nám pravdu, že tento konflikt nemá vojenské řešení. Slovensko důsledně prosazuje mírová řešení a my podporujeme jakékoliv mírové iniciativy,“ uvedl Blanár.
„I letos jsem se proto zúčastnil mírového summitu ve Švýcarsku, kde se všichni účastníci shodli na tom, co navrhuje naše vláda, že musí probíhat další mírová jednání za účasti všech stran, konkrétně Ruska. Příprava druhého summitu bude probíhat na různých úrovních a my jsme již několikrát veřejně prohlásili, že pro takové jednání nabízíme slovenskou půdu,“ dodal ministr s tím, že slovenská diplomacie je připravena takto aktivně přispívat k mírovému procesu a že "tuto možnost jsme komunikovali s ukrajinskými partnery na našem společném setkání slovenské a ukrajinské vlády začátkem října 2024 v Užhorodu".
Kyjev se však zatím k možnosti slovenského "mírového summitu" oficiálně nevyjádřil.
Že je Slovensko podle ruského prezidenta Vladimira Putina připravené hostit rozhovory mezi Ruskem a Ukrajinou informovala ve čtvrtek agentura Reuters. Moskva proti tomu podle něj není. „V této souvislosti vnímáme vyjádření ruského prezidenta, který připustil, že část mírových jednání by mohla probíhat na Slovensku, jako pozitivní signál k brzkému konci této války, krveprolití a zkáze. I to potvrzuje význam nedávného setkání se slovenským premiérem Robertem Ficem v Moskvě,“ řekl k tomu Blanár. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov předtím uvedl, že Moskva nevidí smysl ve slabém příměří, které by konflikt na Ukrajině jen zmrazilo, ale chce právně závaznou dohodu o trvalém míru, která by zajistila bezpečnost Ruska i jeho spojenců.
Fico schytal za svou cestu do Moskvy ostrou kritiku jak ze strany slovenské opozice, tak třeba i zahraničních politiků, včetně těch českých. Prezident Petr Pavel uvedl, že pokud kdokoli z evropských politiků zahájí cestu vlastního přístupu k Rusku, „tak tím jednotný přístup narušuje, a to nám rozhodně neprospěje jako celku“. „Pokud budeme táhnout za jeden provaz, tak můžeme v soupeření s Ruskem uspět. Pokud nás Rusko bude rozdělovat, naopak má velkou šanci uspět Rusko,“ dodal prezident Pavel.
Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) připomněl, že to byla česká vláda, která zajistila nezávislost na ruských energetických dodávkách tak, „abychom se nemuseli plazit před masovým vrahem“. „A byla to vláda Petra Fialy, která rozhodla o odložení vládních konzultací, což se s každým dalším krokem slovenské vlády ukazuje prozíravější,“ řekl Lipavský.
Opatrně se na adresu Ficovy cesty vyjádřil i slovenský prezident Peter Pellegrini. „Je nezpochybnitelnou povinností předsedy vlády obhajovat slovenské národní zájmy, včetně dodávek ropy a plynu pro potřeby SR a partnerů potrubím přes Ukrajinu, jakož i dodávek jaderného paliva,“ citovala prezidentovo vyjádření agentura TASR. Na druhou stranu má však podle Pellegriniho jednání s ruským prezidentem v čase války proti Ukrajině mimořádně silný zahraničněpolitický rozměr vzhledem k členství Slovenska v EU a Severoatlantické alianci.
Prezident očekává bližší informace o výsledcích jednání a věří, že návštěva Moskvy nebyla jen politicky samoúčelným krokem, který může výrazně poškodit Slovensko v očích EU a NATO. Následně Pellegrini řekl, že zvažuje návštěvu Ukrajiny.