Investoři větří obří byznys pro evropské zbrojovky. Vítězem na burze jsou akcie Rheinmetallu
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Akcie evropských zbrojovek zaznamenaly v pondělí prudký růst díky očekávanému navýšení výdajů na obranu. Trhy tak začaly naplno vstřebávat dozvuky Mnichovské bezpečnostní konference, po níž evropské vlády čelí tlaku na vyšší investice do obrany v době, kdy se nemohou spoléhat na dosavadní podporu Spojených států. Například cena akcií německého gigantu Rheinmetall, pátou největší evropskou zbrojovku, vyrostla za jediný den o 14,66 procenta a překonala historické maximum.
„Akcie evropských zbrojařských společností rostou poté, co zástupci EU zvažují zvýšení výdajů na obranu a další podporu Ukrajiny. Akcie zbrojařů reagují pozitivně, i když by se mohlo zdát, že trh tento aspekt již několikrát zacenil. A to hlavně kvůli tomu, že se v souvislosti se zvolením Donalda Trumpa mluvilo o tlaku na státy EU v otázce zvyšování nákladů na obranu,“ komentoval pro Echo24 analytik investiční společnosti XTB Tomáš Cverna.
Americký prezident Donald Trump hlasitě požaduje, aby státy NATO utrácely alespoň 5 procent HDP na vlastní obranu, namísto dohodnutého 2procentního cíle. Faktorů pro růst zbrojařských akcií je ale víc. Očekávání vyvolala také víkendová bezpečnostní konference v Mnichově. O potřebě zvýšit výdaje na obranu tam hovořilo mimo jiné i šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová. „V současné době vynakládá sedmadvacítka na obranu přibližně dvě procenta HDP, toto číslo ale budeme muset výrazně zvýšit,“ prohlásila.
Von der Leyenová v pátek navrhla spustit nouzovou doložku, která by vládám EU umožnila větší volnost, aby se vojenské výdaje nezapočítávaly do jejich přísně kontrolovaných limitů rozpočtového deficitu. V posledních dnech se znovu otevřelo například téma odchodu amerických vojáků z Evropy nebo vyslání vojsk evropské části aliance na Ukrajinu.
V pondělí se navíc v konala v Paříži schůzka evropských lídrů, kterou svolal francouzský prezident Emmanuel Macron v reakci na záměr Spojených států jednat s Ruskem o příměří na Ukrajině bez Evropanů. Kromě toho, že se potvrdilo silné názorové rozdělení ohledně řešení války na Ukrajině, potvrdila se naopak shoda na zvýšených výdajích na obranu.
Rheinmetall v čele vítězů
„V čele burzovních vítězů byla v pondělí německá společnost Rheinmetall, která je klíčovým dodavatelem munice ráže 155 mm. Ta se řadí k nejdůležitějším složkám podpory Ukrajině. CEO společnosti Rheinmetall navíc jednal s ukrajinským ministrem obrany o navázání hlubší spolupráce při posilování obranného průmyslu na Ukrajině,“ dodal analytik. Rheinmetall se kromě dělostřelecké munice zabývá také vývojem a výrobou tanků, bojových vozidel pěchoty a kanónů. Za poslední den si společnost připsala 14,66 procenta, čímž dosáhla historického maxima.
Na pražské burze dál posilují také akcie skupiny Colt CZ Group, která má za sebou nedávnou akvizici vlašimského výrobce puškového střeliva Sellier&Bellot. Na dalších evropských burzách se dařilo norskému výrobci systémů protivzdušné obrany Kongsberg Gruppen (+6,79 %), italskému Leonardu (+8,16 %), francouzskému výrobci letadel Dassault Aviation (+7,24 %) či švédskému výrobci letounů JAS-39 Gripen Saabu (+16,5 %). Obdobně rostl také německý Hensoldt nebo francouzský Thales.
„Evropa potřebuje zvýšit své výdaje na obranu a budeme bedlivě sledovat, jak to ovlivní národní rozpočty,“ řekl pro agenturu Reuters Alberto Conca, investiční ředitel švýcarského správce aktiv LFG+ZEST. „Obranné akcie jsou tématem, které bude pravděpodobně i nadále nabírat na síle. Už si vedly dobře, ale věřím, že ještě mají prostor k běhu,“ dodal Conca. Americké finanční trhy zůstaly v pondělí uzavřené kvůli oslavám svátku Dne prezidentů.
Diskuze
Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.