Čekají ruské vojáky potíže s naftou? Půlka rafinérií je v dosahu ukrajinských dronů
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Klíčové ruské rafinerie jsou dočasně mimo provoz. Ukrajinským silám se v uplynulých dnech podařilo dočasně vyřadit z provozu několik velkých ruských zařízení na zpracování ropy. Drony zasáhly jen minulý týden rafinerie v Syzrani, Rjazani, Kiriši nebo Kstovu a dalších oblastech. Vlna útoků zastavila podle odhadů dohromady 12 procent z celkových ruských výrobních kapacit. Podle bývalého náčelníka generálního štábu české armády Jiřího Šedivého by mohlo systematické ničení ruských rafinerií brzy zpomalit zásobování vojáků na frontě pohonnými hmotami.
„Systematické ničení ruských rafinerií a skladů ropy a pohonných hmot může zpomalit zásobování vojsk na frontě a ničení zásob může omezit schopnosti pohybu ruských vojsk,“ uvedl pro Echo24 někdejší náčelník generálního štábu a bezpečnostní expert Jiří Šedivý.
Narušení zásobování pohonnými hmotami by mohlo mít vliv i na ruské námořní manévry v Černém moři a celkově mobilitu ruských vojáků. „Z poslední doby je evidentní, že se Ukrajincům daří tuto část ruské logistiky výrazně narušovat,“ dodal Šedivý.
Nová vlna útoků na ruskou energetickou infrastrukturu stojí podle analytiků i za aktuálním růstem ceny severomořské ropy Brent. Za celý minulý týden Brent zdražil podle analytiků zhruba o 4 procenta a poprvé od loňského listopadu překročil cenu 86 dolarů za barel.
Mezi asi desítkou částečně vyřazených ruských rafinerií byla podle agentury Reuters od 12. března i rafinerie Lukoilu NORSI, která leží nedaleko Nižního Novgorodu. Jen tento závod zpracuje ročně 15,8 milionu tun ropy, což představuje přibližně 6 procent veškeré ruské ropy, upozorňuje například server Newsweek.
Podle americké stanice CNBC už Ukrajina letos zasáhla pomocí dronů zařízení, která dohromady představují asi čtvrtinu celkové ruské rafinérské kapacity. V dosahu ukrajinských bezpilotních prostředků je přitom podle různých zdrojů více než 50 procent ruské ropné produkce. To potvrdil i Sergej Vakulenko z Carnegie Russia Eurasia Center, který podle serveru v lednu uvedl, že v dosahu ukrajinských bezpilotních prostředků je 18 ruských rafinerií.
Agentura Bloomberg napsala, že pokud by se ukrajinským silám podařilo úplně vyřadit z provozu rafinerie, které minulý týden zasáhla, přišla by Moskva o 12 procent všech svých kapacit. To se však zatím nestalo. Některé z rafinerií totiž byly vyřazeny pouze částečně, jinde už se obnovuje provoz.
Podle ukrajinského serveru Suspilne stojí za nejnovějšími útoky ukrajinská tajná služba SBU a speciální síly. Ukrajina disponuje nyní různými typy dálkově ovládaných letounů, včetně FPV dronů s dosahem 300 až 1000 kilometrů.