Proces s Le Penovou: prokurátor žádá pět let vězení a zákaz kandidovat
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Francouzská prokuratura navrhla pět let vězení a zákaz kandidovat do veřejných funkcí pro Marine Le Penovou v procesu týkajícím se výplat pro fiktivní asistenty poslanců europarlamentu. Informovala o tom agentura AFP. Trojnásobná prezidentská kandidátka, jejíž strana Národní sdružení (RN) v červencových francouzských parlamentních volbách posílila svůj vliv na domácí politiku, vinu odmítá a prohlásila, že se bude opět ucházet o prezidentský úřad. O její případné vině a výši trestu rozhodne soud patrně v první polovině příštího roku.
V kauze takzvaných fiktivních zaměstnanců jsou Le Penová a další více než dvě desítky lidí podezřelí, že z peněz určených na parlamentní asistenty vypláceli mzdu zaměstnancům, kteří ve skutečnosti pracovali pro Národní frontu (FN) ve Francii a nikoliv v Bruselu.
Prokuratura pro Le Penovou požaduje trest odnětí svobody na dva roky nepodmíněně a tříletý trest s odkladem, což by ji podle AFP automaticky znemožnilo prezidentskou kandidaturu v roce 2027. Prokuratura navíc požaduje, aby měla zákaz ucházet se o veřejné funkce pět let, na což by podle žádosti žalobců nemělo mít vliv její případné odvolání proti rozsudku. Prokuratura také požádala soud, aby ohledně nemožnosti kandidovat do veřejných funkcí, vydal předběžné opatření, a zákaz tak mohl být platný okamžitě.
„Záměrem prokuratury podle mě je připravit Francouze o možnost volit toho, koho volit chtějí,“ řekla po soudním jednání novinářům Le Penová. Státní zástupci se podle ní rovněž snaží „zničit stranu“, která má spolu s krajní levicí v rukou osud současné menšinové vlády prezidenta Emmanuela Macrona. Le Penová kritizovala zvláště žádost o to, aby zákaz kandidatury platil bez ohledu na odvolání. Naopak podle právníka Evropského parlamentu Patricka Maisonneuvea je požadavek opodstatněný a v souladu s dosavadním postupem prokuratury.
Kauza se týká let 2004 až 2016, kdy byla Le Penová poslankyní EP. Na seznamu podezřelých jsou europoslanci za FN, jejich parlamentní asistenti a externí spolupracovníci strany. Prokuratura požádala také o udělení pokuty 300 000 eur (7,6 milionu korun) každému z obviněných. Chce také finanční trest pro samotnou Národní frontu ve výši dvou milionů eur.
Politička již u soudu vypovídala dříve a prohlásila, že je nevinná. Obhajoba má v příštích dnech dostat možnost přednést své závěrečné argumenty. Soudce by měl do dvou týdnů stanovit datum vynesení rozsudku, které se podle médií očekává zkraje příštího roku.
Il serait profondément choquant que Marine Le Pen soit jugée inéligible et, ainsi, ne puisse pas se présenter devant le suffrage des Français. Combattre Madame Le Pen se fait dans les urnes, pas ailleurs. Si le tribunal juge qu’elle doit être condamnée, elle ne peut l’être…
— Gérald DARMANIN (@GDarmanin) November 13, 2024
Le Penová se dočkala podpory například od italského vicepremiéra Mattea Salviniho. Ten uvedl, že žalobci se procesem snaží „zastavit vůli lidu.“ Le Penová se dočkala také nečekané podpory ze strany bývalého ministra vnitra Géralda Darmanina. „Proti madam Le Penové je třeba bojovat u volebních uren, ne jinde,“ uvedl na sociální síti X.
čtk,