Přišli jste o řidičák? Brzy budete muset podstoupit skupinové terapie
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Skupinové terapie budou od ledna povinné pro všechny řidiče, kteří dostali zákaz řízení na rok a půl a víc a budou si chtít o řidičský průkaz znovu požádat. Půjde třeba o řidiče pod vlivem většího množství alkoholu a drog nebo ty, kteří zaviní vážnou dopravní nehodu, popřípadě odmítnou test na omamné látky. O terapiích jako o podmínce pro vrácení řidičáku ale může rozhodnout i soud či státní zástupce.
Jak bude vypadat povinný terapeutický kurz pro ty, kteří se budou chtít k řízení po zákazu na 18 a více měsíců vrátit? Provinilci za volantem budou muset absolvovat minimálně pět skupinových setkání po čtyřech hodinách. Setkání budou probíhat formou skupinových sezení, na nichž se diskutuje o otázkách z pracovního sešitu, podobně jako ve škole. Řidiči tam budou navzájem sdílet své zkušenosti.
V dotaznících by měli odpovědět třeba na to, jak často a proč porušují dopravní předpisy, předepsanou maximální rychlost, nebo jak často pijí alkohol či konzumují drogy. Odpovědi ale nahlas s ostatními účastníky kurzu mohou sdílet jen pokud chtějí. Sezení budou placená, účastníci za ně zaplatí asi 11 tisíc korun (bez DPH).
Další peníze je bude stát psychologický posudek od akreditovaného dopravního psychologa, který je vyžadován u deliktů souvisejících s alkoholem nebo drogami už nyní (cena se pohybuje od 1.500 do 4.000 korun), a přezkoušení v autoškole, jehož cenu si určuje každá autoškola sama, zpravidla se ale pohybuje okolo 4.000 korun. Cílem kurzu má být problémové řidiče a recidivisty přimět rozpoznat, kdy a v čem dělají chyby a uvědomit si důsledky svého jednání.
Nová pravidla, která budou platit od ledna 2024, souvisejí s novelou zákona o silničním provozu. Kurzem Centra dopravního výzkumu v Brně už prošlo 160 terapeutů z celé republiky, dalších 40 má dokončit do příštího března.
Pilotním programem už prošlo asi 750 řidičů. „Víme, že to výrazně snižuje recidivu problémového chování na silnicích. Zaznamenáváme pokles recidivy o víc než sedmdesát procent,“ uvedl dopravní psycholog Centra dopravního výzkumu Pavel Řezáč. Řezáč.
Právní úprava terapeutických programů pro rizikové řidiče se dostala do zákona předloni poslaneckým návrhem a měla být původně účinná od letošního ledna. Senát původně prosadil odklad na letošní červenec, aby byl čas pro vypracování návrhu úprav jejich podoby.